Tito Češi dostanou v práci přidáno. I vy?

Průměrná hrubá mzda v letošním druhém čtvrtletí stoupla na 43 193 korun měsíčně. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je vyšší o 7,7 procenta, tedy 3101 korun.

i Zdroj fotografie: Technologyrecipe / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Po započtení vysoké inflace ovšem reálná mzda ve druhém čtvrtletí klesla meziročně o 3,1 procenta. Navíc asi dvě třetiny lidí na průměrnou mzdu vůbec nedosáhnou, píše web Peníze. Vláda navíc plánuje zmrazit výdělky většině státních zaměstnanců, a to policistům, hasičům, vojákům a úředníkům. Jedna skupina však dostane přidáno.

Polepší si jen učitelé

Na platy státních zaměstnanců a s tím související platby za odvedenou práci by mělo jít v příštím roce oproti letošnímu schválenému rozpočtu o 683 milionů korun víc. Naopak počet míst placených státem by měl klesnout o 11 388. Znamená to, že bez práce se ocitnou tisíce lidí. Průměrný hrubý měsíční plat státního zaměstnance by se měl v průměru zvýšit o 1181 korun, tedy na 44 059 korun. Psal o tom web Echo24. Dostat víc peněz však mají od ledna 2024 jen učitelé o zhruba tři tisíce korun. 

iZdroj fotografie: Pavel Šebesta / Creative Commons / CC-BY-SA
Ze státních zaměstnanců dostanou v příštím roce přidáno zřejmě pouze učitelé

Průměrný plat učitele po započtení všech příplatků a odměn byl podle dat Českého statistického úřadu 48 tisíc, což odpovídalo 113 procentům průměrné hrubé mzdy. Učitelé si sice oproti předchozímu roku polepšili o 900 korun, ale inflace jim jejich příjem reálně snížila na hodnotu z roku 2019. „Já myslím, že přidání je v pořádku, protože tato práce je opravdu náročná, i když si to mnozí nemyslí,“ řekla Událostem247 profesorka gymnázia Helena Heroudková.

Více vyhazovů – větší platy pro stávající zaměstnance

Ještě loni stát vyplácel podle závěrečného účtu 477 178 zaměstnaneckých míst. Letos jejich počet vzrostl na 499 056, ale pro příští rok má klesnout na 487 668. Průměrný hrubý měsíční plat ve státním sektoru loni vzrostl o 701 korun na 42 081 korun. Celkové výdaje loni představovaly 253,2 miliardy, píše dále Echo24. Pro rok 2024 vláda počítá s celkovými výdaji 265,8 miliardy korun, což je zhruba o 683 milionů víc oproti letošnímu schválenému rozpočtu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Stát hodlá i několik stovek lidí brzy propustit

Ušetřit peníze má také propouštění na Ministerstvu práce a sociálních věcí. To chce totiž příští rok snížit počet pracovních míst o více než tisícovku. Ušetřené peníze mají jít na odměny úředníků. „Objem platů bude snížen o dvě procenta, ale tím, že výrazně snížíme počet lidí, tak dokážeme u těch, kteří tady budou nadále pracovat, platy zvýšit. Počítám, že zvýšení v případě MPSV by mohlo být minimálně o tři procenta,“ slibuje ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Co si o zvyšování platů učitelů myslíte? Váš názor nám můžete říct dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články