Urgentní: Každý, kdo má v autě rádio musí zaplatit poplatek. Pokud to včas neuděláte, vyfasujete pokutu 5 000 Kč

Máte ve svém voze rádio? Pokud ano, pak se na vás vztahuje povinnost platit tento poplatek. Víte o tom?

i Zdroj fotografie: The Car Spy/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O tom, že výše koncesionářských poplatků se od příštího roku značně navýší psaly Události247 již dříve. Víte ale, že kromě majitelů televizí či klasických rádií se tato povinnost vztahuje také na lidi, kteří mají ve svém voze auto rádio? Pokud poplatek řádně a včas nezaplatí, mohou vyfasovat pokutu až 5 tisíc korun.

Rádio v autě je také rozhlasový přijímač

V České republice je zaveden systém rozhlasových poplatků, podle kterého musí každá domácnost či jednotlivec, který disponuje rozhlasovým přijímačem odvádět měsíční poplatek ve výši 45 korun, píše server Autoweb. Tento poplatek se pak od ledna příštího roku navýší na 55 korun, jak informuje web E15.

Platit tak musí nejen ti, kteří mají doma klasické rádio. Ale také ti, kteří mají auto rádio. A co víc, poplatek za rozhlasové vysílání se vztahuje rovněž na ty, kteří mají doma pouze televizi. Jak totiž dodává web E15: Kdo může přijímat televizní vysílání, musí platit i za rozhlasové, přestože nemá klasické (auto)rádio.“ Osvobozeni od poplatku jsou pak lidé se stálým postižením jako je slepota či hluchota nebo ti, jejichž příjem nepřesahuje 2,15násobek životního minima, dodává server Autoweb.

Jaké jsou sankce za nezaplacení poplatku?

Pokud byste se rozhodli nařízení nerespektovat i přesto, že rádio máte, může vám hrozit mastná pokuta. Podle serveru E15 se v případě neplacení rozhlasových poplatků jedná o sankci ve výši 5 tisíc korun. Pokuty se pak mohou dokonce i opakovat. A pokud byste nezaplatili ani je „mohou vás veřejnoprávní média zažalovat za neplacení u soudu, s čímž jsou spjaty také úroky z prodlení, náklady soudního řízení a případné exekuce“, dodává web E15.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Sankce za neplacení poplatků za rozhlasové vysílání mohou dosáhnout několika tisíc korun

To navíc není všechno. Pokuta, ačkoli podstatně nižší vám může hrozit i v dalších případech. Podle webu E15 vám může být udělena sankce tisíc korun třeba za to, že nenahlásíte včas změny jako to, že jste přestali být poplatníkem nebo že již nejste od placení osvobozeni.

Máte ve svém voze auto rádio? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články