Za koncesionářské poplatky za ČT budeme brzy platit ohromné částky. Peníze bude muset dát každý, i když se na televizi nekouká

Od ledna roku 2025 se významně změní aktuální nastavení týkající se plateb koncesionářských poplatků. Platit budou muset v podstatě všichni, a ne málo.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Koncesionářské poplatky za televizi a rozhlas v České republice čelí významným změnám, které ovlivní doslova každého. Jak psaly Události247, o jejich zvýšení mluvil ještě v roli kandidáta dnes již nově zvolený ředitel České televize Jan Souček. Nyní celá věc dostává jasnější obrysy a mnoha lidem se to nelíbí. Vypadá to totiž, že za koncesionářské poplatky nejen za Českou televizi budou Češi platit ohromné částky. A co víc, peníze bude muset dát každý, i když se na televizi třeba ani nekouká.

Jak moc poplatky zdraží?

Přesnou podobu návrhu zákona představil Ministr kultury Martin Baxa. Konkrétně mají být poplatky od roku 2025 následující. Za televizní vysílání lidé namísto 135 korun zaplatí 160 korun, za rádio se pak částka z aktuálních 45 korun zvedne na 55 korun, píše web Deník N.

iZdroj fotografie: Ben Skála / Creative Commons / CC-BY-SA
Koncesionářské poplatky za Českou televizi se zvýší o 25 korun

Ačkoli na první pohled možná o nijak závratné částky nejde, při přepočtu na celý rok už to nejsou tak úplně malá čísla. Celkem totiž poplatky budou činit 2 580 korun ročně, což pro mnohé domácnosti rozhodně není zanedbatelná částka. Především pak v dnešní době, kdy se zdražuje prakticky vše a mnozí lidé rozhodně nemají na rozhazování.

Platit budou muset všichni

Zvýšení částky však není jediná změna, která koncesionářské poplatky čeká. Rozšíří se totiž i okruh lidí, kteří je budou platit. Poplatky se nebudou týkat jen vlastníků televizních a rozhlasových přijímačů, jak tomu bylo dosud. „Nově to bude jakékoli zařízení, které může přijímat a reprodukovat vysílání,“ cituje web Deník N vyjádření ministra Baxy. Tím přitom může být i počítač, chytrý telefon nebo tablet, což je vybavení naprosté většiny Čechů.

Zdá se tak, že placení poplatků se zkrátka a dobře nevyhne prakticky nikdo. Co alespoň zůstává je fakt, že i nadále budou lidé poplatky platit pouze jednorázově za každou domácnost, nezávisle na počtu jednotlivých zařízení, která vlastní, dodává server Deník.  

Souhlasíte se změnami koncesionářských poplatků, nebo ne? Napište nám o tom do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články