Každý, kdo své auto špatně zaparkuje dostane od 1.1.2024 pokutu 25 000 Kč. Policie se s vámi párat nebude

Řidiči, kteří si s dodržováním předpisů moc nelámou hlavu, by asi měli začít pořádně šetřit. Od příštího roku se totiž pravidla zpřísní.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

O tom, že české řidiče čeká na silnicích od příštího roku pořádná revoluce, jsme na Událostech247 informovali už několikrát. Prezident Petr Pavel totiž podepsal novelu silničního zákona, která mimo jiné zjednodušuje bodový systém, umožní na některých úsecích dálnic jet rychlostí až 150 km/h a zpřísňuje některé pokuty.

Vyšší pokuty

Systém trestných bodů pro řidiče novela od příštího roku změní a zvýší se i některé pokuty. Řidiči budou také za přestupky dostávat jen dva, čtyři nebo šest trestných bodů. Řidič ale zaplatí pokutu ve správním řízení až 25 tisíc korun namísto dnešních 20 tisíc. Zpřísní se taky sankce za to, když řidič zaparkuje tam, kde nemá. Novela totiž upletla pomyslný bič na řidiče, kteří využívají možnosti v některých případech sloučit více pokut do jedné při porušení pravidel parkování. 

iZdroj fotografie: Policie ČR
Od příštího roku se zvýší sazba za některé pokuty

Jak upozornil web TN, chystaná novinka vzbudila nadšení mimo jiné také v Praze 1, kde mají s těmito neukázněnými řidiči problémy už delší dobu a nedaří se je vyřešit. „Máme zde záznam o společnosti, která je půjčovnou vozidel, a jejíž vozidla způsobila za 14 dnů celkem 74 přestupků, kdy nebylo uhrazeno parkovné na území Prahy 1,“ popsal webu TN vedoucí odboru dopravně správních agend v Praze 1 Aleš Jedlička. 

Měli by ještě přitvrdit, říká řidič

Podle současné právní úpravy jsme automaticky všechny skutky sloučili do společného řízení a dostali jsme se k částce 2 500 Kč. Kupeckými počty přitom dojdeme k tomu, že nám to vychází na 33 Kč za jeden přestupek,“ doplnil Jedlička pro TN. Novela silničního zákona je však výrazně přísnější. Nově totiž bude možné v takovémto případě udělit pokutu až 25 tisíc korun. Sice to ve výše uvedeném případě stále nepokryje celkovou výši pokuty, ale městská část si od toho slibuje snížení přestupků nebo alespoň zvýšení příjmů z pokut, píše dále TN.

iZdroj fotografie: Draceane / Creative Commons / CC-BY-SA
Města si nově došlápnou na neplatiče parkování

Já myslím, že je to v pořádku, proč by měli někteří řidiči předpisy dodržovat a někteří ne? Klidně bych ty pokuty dal i vyšší, aspoň by si to zapamatovali,“ řekl Událostem247 pan Hynek Krása z Brna. Novelu vítá také taky Svaz obcí a měst. „Jistě to nějaký pozitivní efekt mít bude a jsme za tuto změnu rádi. Samozřejmě, chroničtí přestupci jsou kapitolou sami pro sebe a jde o věčný boj s větrnými mlýny,“ uvedla pro web TN mluvčí Svazu Alexandra Kocková.

Co si o výši pokut za parkování myslíte vy? Přijdou vám dostatečně vysoké? Podělte se s námi o váš názor dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články