Od 1. ledna 2024 se na českých silnicích změní úplně všechno od A do Z. Co nás čeká?

České řidiče čeká na silnicích od příštího roku pořádná revoluce. O řidičák také mohou přijít mnohem jednodušeji.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Prezident Petr Pavel podepsal novelu silničního zákona, která mimo jiné zjednodušuje bodový systém, umožní na některých úsecích dálnic jet rychlostí až 150 km/h nebo zpřísňuje některé pokuty. Změny by měly platit od 1. ledna příštího roku, píše web Novinky. Jak Události247 nedávno informovaly, zvedne se také cena roční známky, a to z 1500 na 2300 korun, což je nárůst o více než 50 procent.

Pokuty se zvedly několikanásobně

Systém trestných bodů pro řidiče se od příštího roku změní, zvýší se některé pokuty. Řídit auto bude možné už od 17 let, ale pouze pod dozorem mentora, připomíná web České noviny. Novinkou jsou také řidičské průkazy na zkoušku. Tento průkaz platí po dva roky od získání prvního řidičského oprávnění. Řidiči budou také za přestupky dostávat jen dva, čtyři nebo šest trestných bodů. U řízení pod vlivem alkoholu to bude šest bodů namísto nynějších sedmi. Řidič ale zaplatí pokutu ve správním řízení až 25 tisíc korun namísto dnešních 20 tisíc.

Nová pravidla na českých silnicích: Policie bude rozdávat vesele pokuty 70 000 Kč, výjimky nebudou

Pokud šofér odmítne zkoušku na alkohol, bude mu hrozit pokuta až 75 tisíc korun. Stejná pokuta mu bude hrozit, pokud bude řídit bez řidičského oprávnění nebo i přes zákaz řízení, píše dále web. Za nasbíraných 12 trestných bodů řidič přijde o řidičský průkaz, stejně jako dosud. V případě trestání na místě se pásmo nejvyšší pokuty zvyšuje na rozmezí 4500 až 5500 korun. Podle ministra dopravy Martina Kupky se bodový systém ukázal nejen v Česku, ale i v dalších zemích, jako účinný způsob zajištění většího respektu vůči pravidlům silničního provozu.

Jezdit mohou i bez řidičáku

Řidiči budou mít také větší svobodu na vysokorychlostních komunikacích. Na vybraných úsecích totiž budou smět za dobrého počasí jet rychlostí až 150 kilometrů za hodinu. Teď je rychlostní limit na dálnicích 130 kilometrů v hodině, připomíná web TN. Příjemnou změnou je i to, že řidičům nebude hrozit postih, pokud si doma zapomenou řidičák. Při silniční kontrole bude stačit prokázat se libovolným průkazem totožnosti. Řidičský průkaz však s sebou musí mít, pokud cestují do ciziny.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Řidiči u sebe nebudou muset mít při jízdě od 1. ledna příštího roku řidičák

Pro mě ty změny nejsou nijak závažné. Řídím už 25 let a rozhodně nikde nezávodím. Musím se pochlubit, že mi ještě nikdy nevzali ani jeden bod, i když možná jsem měl částečně i štěstí, ne vždycky jsem měl třeba pás, dokonce jsem si asi dvakrát doma zapomněl komplet všechny doklady. Nikdo mě ale naštěstí nezastavil,“ svěřil se Událostem247 Marek Benda z Předkláštěří. 

Co si o chystaných změnách myslíte vy? Sdělte nám váš názor v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články