Stát chystá novinku: Kdo bude mít příliš staré auto, nebude moct jet do města. Za porušení přijde pokuta

V posledních letech se čím dál častěji objevují snahy omezit auta se spalovacími motory.

i Zdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Příkladem razantního postupu v této věci je švédský Stockholm. Tamní samospráva se totiž rozhodla, že od ledna 2025 zakáže vjezd spalovacích aut do centra města, jak informovaly Události247. V Londýně šli na věc ještě rychleji a od loňského léta tam platí nové opatření, které se řidičům moc nelíbí. Je totiž spojeno s nutností platit nový poplatek ve výši asi 350 korun.

Se staršími auty do města jen za poplatek

Podobná praxe už proniká také do České republiky. Vyhlášení takzvaných nízkoemisních zón, které mají zlepšit kvalitu ovzduší, má městům umožnit schvalovaný zákon. Budou si pak smět stanovit vlastní pravidla a vjezd aut se staršími emisními normami, například EURO 3 nebo EURO 4, buď úplně zakázat, nebo je do centra a jiné části vpustit za poplatek. Řidiče, kteří ho nezaplatí, čeká pokuta.  Elektromobily by v tomto případě mohly dostat výjimku, píše web Echo24.

Ten, kdo vlastní auto starší 8 let bude státu odvádět měsíční poplatek 10 000Kč

iZdroj fotografie: Pavel Hrdlička/ Creative Commons / CC-BY-SA
V zahraničí přichází s různými způsoby, jak z řidičů starších aut vydolovat peníze

Nízkoemisní zóny by se mohly po schválení zákona objevit v Praze nebo Brně. Zavedení zón ovšem bude dobrovolné a nikdo města nemůže nutit, aby se k němu přidávala. V případě velkých a turisticky navštěvovaných míst by to však mohlo velkou měrou přispět do městského rozpočtu. Menší města, která redakce Echo24 oslovila, například Telč nebo Český Krumlov, o zavedení nízkoemisních zón zatím neuvažují.

Kde už nízkoemisní zóny fungují

Pokud novela projde, nová pravidla by mohla začít platit ještě letos na podzim nebo začátkem příštího roku. Kromě ochrany životního prostředí mohou mít takové zóny pozitivní vliv i na hustotu dopravy v městských centrech nebo na dostupnost parkovacích míst, připomíná web TN. Zóny mohou vyhlásit i menší města nebo vesnice. Například v Německu má nejmenší městečko s vymezenou nízkoemisní zónou asi 2 500 obyvatel.

Kdo má naftové auto, ten se ho musí zbavit a koupit si nové. EU už o všem rozhodla, blíží se definitivní konec všech těchto vozů

iZdroj fotografie: Txllxt TxllxT/ Creative Commons / CC-BY-SA
Nízkoemisní zóny by teoreticky mohly začít platit ještě letos

Stejně zóny fungují kromě Londýna také třeba v Belgii nebo Španělsku. V celé Evropě je v současnosti přibližně 300 měst s emisními zónami. České samosprávy budou podle návrhu kontrolovat emisní normy aut pomocí speciálního softwaru přímo z registru vozidel. Mohlo by jít o podobný automatický systém navázaný na detekci poznávacích značek, jaký používá už několik let ke kontrole parkování v takzvaných modrých zónách Praha. 

Co si o nízkoemisních zónách myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články