Vláda řekla: Kdo bude sousedovi hlídat dítě, dostane odměnu 70 000 Kč každý měsíc

V Česku možná již brzy bude fungovat alternativa ke klasickým školkám. Novinka má začít platit od příštího roku.

i Zdroj fotografie: Wikipedia/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Česko se dlouhodobě potýká s nedostatkem míst ve školkách. Tento problém v minulosti ještě umocnil příchod ukrajinských uprchlíků a jejich dětí, o čemž před 2 lety psaly Události247. Aktuálně pak v Česku chybí asi 70 tisíc míst ve školkách, jak píše web Peníze. Jedním z řešení této krize má být zavedení takzvaného sousedského hlídání, které navrhuje ministerstvo práce. Stát by za tuto službu navíc nabízel lákavou odměnu.

Místo školek sousedské dětské skupiny

Jak píše web Finance, vláda schválila návrh zákona o provozování sousedských dětských skupin a nyní návrh míří k projednání do Poslanecké sněmovny. Na rozdíl od budování nových mateřských škol by tyto skupiny mohly být rychlým a relativně snadným řešením nedostatku míst ve školkách.

iZdroj fotografie: Czech Wikipedia user Packa/ Creative Commons / CC-BY-SA
Nedostatek míst ve školkách je zejména ve velkých městech

Jedním z cílů těchto skupin má být usnadnit rodičům jejich dřívější návrat do zaměstnání. Nejedná se přitom o žádnou revoluční novinku. Jak dodává web Peníze, podobný koncept sousedského hlídání již funguje například v Německu nebo Rakousku. V Česku by pak zákon v případě schválení mohl začít platit od roku 2025.

Za hlídání dětí dostanou lidé vysokou odměnu

A jak konkrétně si tyto sousedské skupiny představit? Jedna pečující osoba se moci starat maximálně o 4 děti. Pečující však nebude moci být jen tak někdo. Jak dále uvádí web Finance, bude muset mít minimálně profesní kvalifikaci chůvy v dětské skupině nebo jinou adekvátní kvalifikaci. Jednou ročně pak bude muset absolvovat alespoň 4 hodiny dalšího vzdělávání a každé 2 roky pak bude muset projít kurzem první pomoci zaměřeným specificky na děti.

iZdroj fotografie: woodleywonderworks/ Creative Commons / CC-BY-SA
V Německu či Rakousku již sousedské hlídání funguje

Ti, kteří všechny podmínky splní, si však tímto hlídáním mohou přijít na nemalou finanční odměnu. Stát totiž tuto službu bude dotovat štědrými příspěvky. Konkrétně by v letošním roce měl denní příspěvek pro děti od 6 měsíců do 3 let činil 529,01 koruny, pro starší předškolní děti pak 311,18 koruny.

Zároveň se bude jednat o placenou službu. Podle zákona se bude maximální částka, kterou může pečovatel od rodičů požadovat, určovat podle aktuální výše minimální mzdy. Pro rok 2024 by maximální výše denního poplatku od rodičů měla činil 290 korun. V součtu státních a rodičovských příspěvků by si tak pečující osoba se 4 dětmi v sousedské skupině mohla vydělat i více než 70 tisíc korun měsíčně, dodává web Finance.

Líbí se vám návrh sousedských dětských skupin? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články