Kdo bude svítit na autě těmito světly, dostane od policie okamžitě brutální pokutu. Nedoplatíte se

Za nesprávné používání světel na autě hrozí řidičům mastné pokuty. Neporušujete tato pravidla i vy?

i Zdroj fotografie: A. Bailey/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Na to, že zapnutá světla musí mít řidiči automaticky nezávisle na denní době si již většina z nich zvykla. Jak ostatně připomíná web Autosalon, povinného denní svícení bylo na českých silnicích zavedeno už v roce 2006. Ne každý motorista ale ví, že v souvislosti se světly se může dopustit řady dalších přestupků. A to nejen tím, že nebude svítit ve dne.

Těmito světly lze svítit jen někdy

Události247 již dříve psaly o tom, že pokuta může hrozit v některých případech za to, že řidič bude svítit mlhovkami. Tato světla mohou řidičům výrazně pomoci v situacích jako je hustá mlha nebo silný déšť, jež značně zhoršují viditelnost. Pokud takovéto podmínky nastanou, pak řidiči podle zákona musí využít zadní mlhovky a mohou využít přední mlhovky, jak píše server Autotrip.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mlhovky a dálková světla se smí používat pouze za snížené viditelnsoti

Trestáno je pak jak neadekvátní použíti, tak naopak nepoužití mlhovek. A to pokutou až 2 tisíce korun, jak píše web Autotrip. Jestli se ale nyní děsíte toho, že správné podmínky pro jejich rozsvícení nepoznáte, nemějte strach. Stačí se řídit následujícím pravidlem: „Pokud jsou zadní koncová světla auta jedoucího před vámi dobře viditelná odhadem na 50 metrů, mlhovky nemusíte používat. Jestliže se ale tato viditelnost začíná snižovat, sáhněte rychle po ovladači mlhovek,“ radí web Autosalon.

Pokuta hrozí i v dalších případech

Jen tak někdy si řidiči nemohou svítit ani dálkovými světly. I ta je povoleno používat pouze za snížené viditelnosti, především pak ve tmě. Pakliže by je řidiči zneužívali a oslňovali jimi protijedoucí auta či třeba cyklisty, opět jim za to hrozí sankce. A to i v případech, že je motoristé použijí pro takzvané probliknutí, jímž chtějí ostatní řidiče na něco upozornit, jak vyplývá z článku na webu Autosalon.

Používáte na autě tato světla? Policie vám za to bez diskuze vezme řidičák a napaří pokutu 25 000 Kč

A aby toho nebylo málo, postih řidičům hrozí i kvůli neoprávněnému použití výstražných světel, jak nedávno informovaly Události247. Tím se míní například majáky. Sankce za tento přestupek pak od letošního roku značně narostla. Namísto dřívějších 5 tisíc až 10 tisíc korun nyní lidem za porušení tohoto pravidla mohou policisté udělit pokutu ve výši až 25 tisíc korun. Každý, kdo bude těmito světly bezdůvodně svítit tak tuto brutální pokutu může dostat.

Jak často používáte mlhovky? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články