Kdo k sobě domů nepustí úředníka, dostane pokutu až 20 000 Kč. Přijít můžou i ve 2 ráno

Stát nám nedá nic zadarmo. Pokud pobíráte například příspěvek na bydlení, může se vám stát, že vás domů přijdou zkontrolovat úředníci.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Příjemců příspěvku na bydlení přibývá. Jak jsme na Událostech247 informovali, s pobíráním příspěvku souvisí také řada povinností. Jednou z nich je například povinnost povolit vstup úředníkům do domu. Se souhlasem příjemce dávky totiž mají právo vstupovat do příbytku, na který je uplatňován příspěvek na bydlení, a to za účelem provedení šetření a zjištění skutečností pro přiznání dávky.

Kontrolu může poslat i zaměstnavatel

Žadatel o dávku ovšem s touto návštěvou nemusí souhlasit. V tom případě však Úřad práce může dávku nepřiznat nebo již přiznanou dávku odejmout. Úřad práce má také pravomoc vyzvat příjemce dávky k osvědčení skutečností rozhodných pro dávku. Může jít o doložení nájemní smlouvy nebo výplatních pásek. Pokud příjemce na tuto výzvu nebude reagovat a nedoloží požadované dokumenty do 8 dnů, může mu být dávka zastavena, úplně odejmuta nebo nepřiznána. 

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Lidé, kteří pobírají příspěvek na bydlení musí počítat s tím, že je může navštívit úředník

Dalším případem, kdy vám může domů bez ohlášení a v kteroukoliv denní či noční dobu přijít kontrola, je situace, kdy jste doma na nemocenské. Pracovní neschopnost totiž umožňuje mimo jiné i České správě sociálního zabezpečení a vašemu zaměstnavateli, aby vás zkontrolovali na vámi uvedené adrese. Časové omezení, kdy mohou přijít, ale není, a tak musíte počítat i s nočními hodinami, jak upozornil web Finance

Kdo může zaplatit pokutu

Kontrola může přijít kdykoliv. Pokud má kontrolor podezření, může přijít klidně v 7 hodin ráno nebo ve 20 hodin večer, případně o víkendu či ve státní svátek. Dokonce i po 22. hodině večerní nebo před 6. hodinou ranní. Kontrola vás může navíc navštívit opakovaně, klidně každý den, píše dále web Finance. Pokud kontrola nezastihne člověka na nemocenské na zadané adrese, může být ukončena pracovní neschopnost, kráceny dávky nemocenské nebo zcela odebrány, a to i zpětně.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Během nemoci musí být daná osoba na nemocenské doma

Pokud pacient znemožní kontrolu nebo neposkytne součinnost, odmítne prokázání totožnosti či předložení průkazu dočasně práce neschopného pojištěnce, může pracovník kontroly, který se prokáže průkazem zaměstnance orgánu nemocenského pojištění, uložit pokutu, a to až do výše 20 tisíc korun, varuje web Simplea.Na nemocenské jsem byla jen jednou v životě, když mi bylo tak 25 let. Kontrola mi přišla hned druhý den, což mě dost překvapilo. Od té doby jsem nemoci řešila dovolenou, abych nepřišla o peníze,“ řekla Událostem247 paní Alena ze Šumperka.

Jaký je váš názor na podobné kontroly? Přijdou vám v pořádku? Napište nám to v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články