Každý Čech, který nepustí úředníka k sobě domů, přijde o tisíce korun měsíčně. Stát vám peníze bez diskuze vezme

V době, kdy se všechno neustále zdražuje, bychom neměli zapomínat na to, že můžeme stát požádat o to, aby nám pomohl.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Škála sociálních dávek je v České republice poměrně široká. Zatímco na některé jen tak někdo nedosáhne, jiné jsou určené pro širší spektrum obyvatel, jak jsme na Událostech247 psali už dříve. Velmi žádaný je příspěvek na bydlení. Jednou z podmínek pro jeho získání je, že výdaje, které jednotlivá domácnost zaplatí za bydlení přesahují 30 procent čistých příjmů. Ne každá domácnost na něj proto dosáhne.

Žadatelů o příspěvek každý rok přibývá

Příjemců příspěvku na bydlení minulý rok oproti jiným letům přibylo. V prosinci úřady práce vyplatily 228 tisíc těchto dávek, což je meziročně o 48 procent víc. Jak jsme na Událostech247 informovali, průměrná česká domácnost dostala 4777 korun. Stát v roce 2022 na příspěvky poskytl dohromady 8,56 miliardy korun, což je skoro o dvě miliardy víc než v roce 2021. S pobíráním příspěvku na bydlení však souvisí také řada povinností.

Příspěvek na bydlení dostalo loni víc lidí. Průměrná česká domácnost získala od státu skoro 5 tisíc korun

Jednou z nich je například povinnost povolit vstup úředníkům do domu, upozornil web Finance. Úředníci totiž mají se souhlasem příjemce dávky právo vstupovat do domu, na který je uplatňován příspěvek na bydlení, a to za účelem provedení šetření a zjištění skutečností pro přiznání dávky. Žadatel o dávku ani společně posuzované osoby ovšem s touto návštěvou nemusí souhlasit. V tom případě však Úřad práce může dávku nepřiznat nebo již přiznanou dávku odejmout.

Bojím se podvodníků, říká žena, která dávku pobírá

Tak o tom tedy slyším poprvé a ani mě k tomu, že přijde kontrola z Úřadu práce nikdy nikdo nevyzval. Spíš bych se bála, aby toho teď nezačali zneužívat podvodníci a do bytu se lidem nedostávali , aby něco ukradli,“ řekla Událostem247 paní Emílie z Křenovic. Úřad práce má také pravomoc vyzvat příjemce dávky k osvědčení skutečností rozhodných pro dávku, píše dále web Finance. 

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Příspěvek na bydlení pobírá statisíce Čechů

Může jít například o doložení nájemní smlouvy nebo výplatních pásek. V případě, že příjemce na tuto výzvu nebude reagovat a nedoloží požadované dokumenty do 8 dnů, může mu být dávka zastavena, úplně odejmuta nebo nepřiznána. Příspěvek se vyplácí vždy měsíc zpětně, tedy v listopadu dostanete peníze za říjen. Jestli na něj máte nárok, si můžete spočítat na orientační kalkulačce přímo na webu Ministerstva práce a sociálních věcí.

Pobíráte příspěvek na bydlení? Říct nám to můžete v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články