Kdo k sobě domů v roce 2024 nepustí úředníka, ten vyfasuje pokutu 50 000 Kč. Přijít můžou i bez ohlášení

Stavíte či rekonstruujete dům? Pak si dejte pozor na toto pravidlo. Pokud ho nedodržíte, čeká vás mastná pokuta.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Události247 již dříve informovaly o tom, že některým majitelům domů hrozí od letošního roku sankce až 400 tisíc korun. Zavedla ji novela stavebního zákona a pokutu mohou dostat ti, kteří nebudou mít projektovou dokumentaci aktuálního stavu svého domu. Bohužel, nejedná se o jediný případ, kdy Čechům hrotí pokuty.

Za co lze pokutu dostat?

Ať už dům stavíte či rekonstruujete, je třeba dodržovat pevná pravidla a předpisy. Jinak vám mohou nejen hrozit problémy se stavebním úřadem, ale také můžete dostat mastnou pokutu. Jsou to totiž právě stavební úřady, jež mají pravomoc udělovat sankce za porušení stavebních předpisů. A o co konkrétně se může jednat?

Porušit zákon můžete v celé řadě případů. Portál Domek polopatě, za nímž stojí kancelář veřejného ochránce práv zmiňuje například zahájení stavby bez potřebných povolení, nesoulad realizace stavby s povolením nebo absenci povinného stavbyvedoucího. Sankcionováno však může být také třeba neoznámení nálezu kulturně cenných předmětů či archeologických nálezů nebo nedbalost vůči ochraně životního prostředí.

Problémem mohou být i úřední kontroly

Pokutu mohou Češi dostat i za to, že k sobě domů nepustí kontrolujícího úředníka. Konkrétně pokud neumožníte provedení kontrolní prohlídky, nebo když bez udání vážného důvodu na kontrolní prohlídku nepřijdete“, píše web Domek polopatě.

iZdroj fotografie: Art Jarka / Creative Commons / CC-BY-SA
Umožnit provedení kontrolní prohlídky je ze zákona povinné

A jak vysokou pokutu můžete za takovýto přestupek dostat? Podle serveru Stavební klub se může jednat až o částku 50 tisíc korun. A co víc, pokud by k porušení pravidel došlo znovu, může úřad sankci udělit dokonce opakovaně, uvádí web Portál o bydlení. Dejte si na to tedy pozor, ať se vám to taky nestane.

Věděli jste, že neumožnění kontroly může být takto sankcionováno? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články