Češi si za nápoje v PET lahvích a plechovkách v budoucnu připlatí. Peníze však poté budou moci získat zpátky.
O možném zavedení záloh na PET lahve a plechovky se mluví již delší dobu. Několikrát o tomto tématu psaly i Události247. Nyní vláda vše potvrdila a zákon schválila. Pokud ho tedy poslanci a následně senátoři přijmou, začne již brzy platit. Ti, kdo mají prázdné obaly doma, za ně tak v budoucnu budu moci získat peníze. Bude to ale mít určitá pravidla a omezení.
PET lahve bude možné vrátit jedině nesešlápnuté
Jak na svém webu uvádí Ministerstvo životních prostředí, které za návrhem zákona stojí, záloha, o kterou se cena nápojů zvýší, bude stejně vysoká pro ty prodávané v PET lahvích i plechovkách. Činit má 4 koruny. Lidé, kteří tyto nápojové obaly budou mít doma, tak bude mít na tyto peníze nárok. Ti, kdo budou tyto peníze chtít, však budou muset prázdné obaly vrátit nesešlápnuté či jinak nezdeformované a s původní etiketou. Vracet je pak bude možné v obchodech či na benzinových stanicích, píše server Novinky.
Hlavním cílem této novinky je snížit množství odpadu a přispět k jeho vyšší recyklaci. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) si od zákona, který má začít platit od roku 2026 slibuje, že do roku 2029 by se mělo recyklace dočkat 90 procent nápojových obalů. Zároveň by se díky tomu mělo snížit i množství odpadků ve veřejném prostoru a v přírodě.
Ne všichni jsou ze zákona nadšení
Jak píše web Novinky, mnozí aktéři zákon vítají. Jedná se nejen o ekologické organizace, ale také třeba samotné výrobce nápojů. Oproti tomu města a obce se proti návrhu bouří. Podle nich aktuální systém třídění odpadu funguje dobře a není důvod ho takto radikálně měnit. Některé samosprávy navíc na třídění odpadů vydělávají, a pokud by byly PET lahve a plechovky zálohovány, a tedy by se odevzdávaly zvlášť, nikoli do žlutých sběrných kontejnerů, mohly by přijít o cenné suroviny, píše server Seznam Zprávy.
A proti jsou i některé obchody. Povinnost vybírat prázdné zálohované obaly totiž podle návrhu zákona mají mít všechny obchody větší než 50 metrů čtverečných. Mnozí prodejci se však obávají, že zavedení systému, konkrétně třeba instalace automatů na zpětný odběr lahví a plechovek, bude nákladné. Naopak ti drobní pak mají obavu, že pokud se do systému nezapojí, přijdou o zákazníky, dodává web Novinky.