Každý, kdo má na domě komín by měl zpozornět. Možná vám hrozí pokuta 100 000 Kč a ani o tom nevíte

Topení tuhými palivy má celou řadu výhod. Existuje ale také několik rizik, která s tímto způsobem vytápění souvisí.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Události247 již dříve psaly o tom, že po loňském martýriu s drahým plynem a elektřinou mnohé domácnosti přešly na vytápění tuhými palivy. Řada z nich si pak topivo raději pořídila už v létě, kdy byly ceny příznivé. I když by se tedy mohlo zdát, že tito lidé již mají vše vyřešeno, nemusí tomu tak být. Každý, kdo má na domě komín, který je pro topení dřevem či uhlím nezbytný, by měl zpozornět. Možná mu totiž hrozí pokuta až 100 tisíc korun a ani o tom neví.

Podcenit údržbu se nevyplatí

S příchodem zimy začíná být téma údržby topných zařízení opět aktuální. Řada domácností však čištění a kontrolu komínů a kotlů podceňuje, čímž se zvyšuje riziko požárů. Jen loni zaznamenala například ČSOB Pojišťovna více než 1200 případů požárů, které byly zapříčiněné tím, že byl komín špatně udržován. Kromě hrozby požáru navíc existuje také nebezpečí otravy oxidem uhelnatým a dalšími toxiny z vadných spalinových cest.

iZdroj fotografie: 松岡明芳/ Creative Commons / CC-BY-SA
Tuhými palivy vytápí svá obydlí tisíce českých domácností

Rizika požáru či otravy však nejsou těmi jedinými, co domácnostem, jež tuto důležitou část příprav na zimu podcení, hrozí. V případě zanedbání údržby totiž mohou pojišťovny výrazně snížit výši pojistného plnění. A k tomu mohou hasiči uložit majitelům nemovitostí nemalou pokutu. Běžným lidem hrozí sankce do výše 10 tisíc korun. Pokud však objekt, kde je špatně vyčištěný komín vlastní podnikající osoba, může za tento prohřešek zaplatit až desetkrát tolik.

Jak komín správně udržovat?

Konkrétní podmínky čištění určuje státní vyhláška. V závislosti na výkonu kotle, druhu paliva či délce využívání se pak mění nejen četnost kontrol, ale i způsob čištění. Právě materiál, jaký lidé v kotlích spalují je pro stav komínu klíčový. „Občas vidíme i vysoce rizikové zadehtované spalinové cesty. Je důležité čím, a hlavně jakým způsobem se topí,“ cituje web Novinky kominíka Radka Prudkého ze společnosti MámČistýKomín.

Budeme mít v zimě 2023 peníze na to, abychom mohli topit? Zjistěte, zda nebudete už v listopadu klepat kosu

Kontroly a údržbu je pak ideální plánovat po skončení topné sezóny, kdy mají kominíci volnější kapacitu. Pokud toto období zmeškáte, důležité je zajistit si kontrolu alespoň před začátkem topné sezóny. Zaplatit návštěvu kominíka sice lidi vyjde na zhruba 1 tisíc korun. Rozhodně se však tato investice vyplatí, protože může ušetřit nejen desetitisíce korun na pokutě, ale především zdraví obyvatel domu.

Zdroj: Novinky, Finance

Jakým způsobem vytápíte své obydlí? Napište nám o tom do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články