Kdo má tohle na své SPZ, tomu hrozí vězení. Policie už rozjela rozsáhlé kontroly všech registračních značek

Tresty hrozící za porušení pravidel týkajících se registračních značek na autech mohou být pěkně přísné.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

V souvislosti se státními poznávacími značkami existuje hned několik nařízení, která musí řidiči dodržovat. Příkladem je nutnost mít značku na každém voze. Chybějící SPZ však zdaleka není jediný přečin, kterého se mohou řidiči v souvislosti s registračními značkami dopustit. Následkem porušení pravidel pak mohou být nejen pořádně mastné pokuty či zákaz řízení, což hrozí motoristům v Česku. V některých jiných zemích je může za to, že mají na své SPZ zakázanou věc, například jiná čísla než jim byla přidělena, hrozit dokonce i vězení.

Takováto SPZ se řidičům nevyplatí

Konkrétně by se nebezpečí vězení měli obávat řidiči v Polsku. Tam totiž od 1. října začala platit nová ustanovení v trestním zákoně. Podle nich hrozí za výměnu registračních značek na automobilu a za používání nepřiřazených značek nejen pokuta, ale také trest odnětí svobody. A to rozhodně ne malý, od 3 měsíců až do 5 let, píše web Fakt. Dosud byl tento čin trestán pouze peněžitou pokutou dosahující 1500 polských korun, což je v přepočtu na českou měnu necelých 8 tisíc korun.

iZdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA
Polské tresty za špatné registrační značky jsou velmi přísné

V podstatě si tedy stačí na auto instalovat jiné značky, než byly vozidlu původně přiřazeny a už je problém na stole. Stejně tak hrotí trest i těm, kteří například značku padělají nebo ji pozmění a následně ji budou vydávat za pravou, dodává server Fakt. Dá se navíc očekávat, že policie rozjede rozsáhlé kontroly všech registračních značek. Lidé by si tak měli raději ověřit, zda nařízení náhodou neporušují.

Jak je to v Česku?

Zde naštěstí zatím za porušení pravidel týkajících se SPZ vězení nehrozí. I tak ale tresty rozhodně nejsou malé. Například za chybějící registrační značku řidič zaplatí pokutu dosahující maximálně 10 tisíc korun. Kromě toho mu policisté mohou rovněž udělit zákaz řízení až na 1 rok, upozorňuje web Deník.  

Sankce hrozí i těm, kteří si svou registrační značku vyzdobí po svém. Jak před časem psaly Události247, někteří například překrývají modrý proužek s označením CZ a Evropské unie černou barvou nebo různými nálepkami. Takové jednání je však může přijít pěkně draho. SPZ má totiž přesně definovanou podobu a formu a když ji nedodržuje, může na ni být pohlíženo jakoby na voze vůbec nebyla.

Je podle vás v pořádku, aby se za porušení pravidel týkajících se SPZ chodilo do vězení? Dejte nám vědět, co si o polském zákoně myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články