Varování: Kdo na svém autě používá špatně světla, ten dostane od policie pokutu 25 000 Kč a skončí na půl roku bez řidičáku

Znáte pravidla používání světel na autě? Možná vás to překvapí, ale za jejich porušení hrozí mastné pokuty dosahující i několika desítek tisíc korun.

i Zdroj fotografie: The Car Spy / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O tom, že od letošního roku se mění výše pokut a trestných bodů za mnohé dopravní přestupky informovaly Události247 již dříve. Zatímco v některých případech budou policisté mírnější, u jiných přestupků se sankce značně zvýšily. To se týká i situací, kdy motoristé na svém autě špatně používají světla. Zjistěte, zda si náhodou o pokutu, která může dosáhnout až 25 tisíc korun nekoledujete i vy.

Mnohým řidičům hrozí mastná pokuta

Jednou z výrazných změn spočívajících v navýšení pokuty je trest za neoprávněné používání výstražných světel, píše web Auto. Za tento přestupek mohou policisté řidičům nově udělit pokutu až 25 tisíc korun a zákaz řízení na období 4 až 6 měsíců. Dejte si na to tedy dobrý pozor, protože jinak můžete skončit bez řidičáku.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Každý řidič by měl vědět, kdy může použít jaká světla

Pokud se nicméně bojíte, že tento přísný trest vám hrozí třeba i v případech, kdy protijedoucí auto takzvaně probliknete, pak vás můžeme uklidnit. Přestože i tento úkon policisté nevidí rádi a mohou ho trestat, zmíněných 25 tisíc korun hrozí za jiný typ nešvarů. „Jak potvrdilo ministerstvo dopravy, nejde o blikačky, nýbrž o zvláštní výstražná světla, tedy modré nebo modré a červené majáky,“ dodává web Auto.

Světla vás mohou přijít draho z více důvodů

Například za nerozsvícená světla mohou policisté udělit pokutu 1500 korun, ve správním řízení pak až 5 tisíc korun. Zde například došlo oproti dřívějším pravidlům ke snížení sankce, neboť v minulosti mohli motoristé za tento přestupek vyfasovat na místě blokovou pokutu ve výši až 2 tisíc korun, jak vyplývá z údajů na webu Měšec. Ve správním řízení se však mohla sankce vyšplhat maximálně do 2500 korun, což je polovina současné maximální částky.

Každému řidiči, kdo má na autě takto zapnutá světla, hrozí mastná pokuta. Vyvarujte se tomu, jinak budete mít co do činění s policií

A aby toho nebylo málo, pokutu mohou lidé v souvislosti se světly dostat i v dalších případech. Jak psaly Události247, jedná se například o špatně použité mlhovky. Anebo situace, kdy jsou světla špinavá či jinak zakrytá. To pak řidiče může stát klidně i 2 tisíce korun.

Věděli jste, že za špatné používání světel na autě hrozí takto vysoké pokuty? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články