Nová pravidla na českých silnicích: Policie bude rozdávat vesele pokuty 70 000 Kč, výjimky nebudou

České řidiče čekají těžké časy. Chystají se totiž změny v systému pokut, které motoristy a jejich peněženky rozhodně nepotěší.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Na české řidiče se v poslední době valí jedna změna za druhou. Bohužel, mnohé novinky nepatří mezi ty vítané. Od příštího roku se například drasticky zvýší ceny dálničních známek. Jak Události247 nedávno informovaly, cena roční známky stoupne z 1500 na 2300 korun, což je nárůst o více než 50 procent. To však zdaleka není to jediné, co se pro řidiče na českých silnicích mění. Policisté totiž brzy budou moci vesele rozdávat i pokuty přesahující 70 tisíc korun.

Stačí 2 vážné přestupky a lidé mohou přijít o řidičák

Pro mnohé motoristy často nejsou ani takovým strašákem finanční pokuty, jako spíš ztráta bodů. Jejich počet má totiž každý jen omezený a při vyčerpání limitu přijde na řadu odebrání řidičského průkazu, a to bez výjimky. To je však pro řadu lidí nepředstavitelná věc, zejména pak pro ty, kteří například bydlí ve vzdálených vesnicích či se dokonce jízdou za volantem živí.

Každý řidič bude nově dotovat státní kasu: 200Kč měsíčně. Vláda rozhodla, nikdo s tím nic neuděláme

Od příštího roku se ministerstvo dopravy rozhodlo systém bodového hodnocení přestupků změnit. Bodový systém hodnocení přestupků bude namísto 5 kategorií rozdělen pouze do 3. Za nejzávažnější přečiny jako je jízda s vozem bez platné STK nebo způsobení nehody s ublížením na zdraví pak budou řidiči moci namísto současných 7 bodů ztratit pouze 6. Stále však zůstává pravidlo, že při ztrátě 12 bodů přichází člověk o řidičský průkaz.

Za jaké přečiny si řidiči připlatí

Co se naopak s novými pravidly zvýší jsou pokuty, které mohou policisté za některé přestupky udělit. Například při odmítnutí zkoušky na přítomnost alkoholu či návykových látek mohou motoristé ve správním řízení zaplatit až 75 tisíc korun. Výrazné zvýšení čeká i třeba jízdu na červenou nebo porušení zákazu předjíždění. Za tyto přečiny hrozí řidičům na místě až 5500 korun, ve správním řízení pak dokonce 25 tisíc korun. To ale může být pro mnohé lidi likvidační, zejména dnes, kdy si někteří nemohou dovolit ani nečekaný výdaj v hodnotě několik tisíc korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Za odmítnutí dechové zkoušky hrozí mnoha tisícikorunová pokuta

V neposlední řadě se pak novinky dotknou i začínajících řidičů. Ti totiž nově budou moci řídit už od 17 let. Podmínkou sice bude přítomnost mentora, kterým může být rodič či jiný zkušený řidič. U řady lidí to však i přesto vyvolává obavy. Už nyní jsou totiž mnozí mladí řidiči na silnicích nebezpeční a představa, že budou za volantem sedět ještě mladší jedinci, mnohým Čechům nahání hrůzu.

Zdroj: Měšec, Seznam Zprávy

Jsou podle vás změny bodového systému či výše pokut v pořádku? Napište nám, co si o novinkách myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články