Kdo nebude mít tohle po 1. listopadu v autě, koleduje si o vážné problémy s policií

Řidiči by si měli zkontrolovat, zda jejich vůz splňuje všechna platná nařízení. Už brzy navíc nastane chvíle, kdy za špatné vybavení mohou dostat pokutu.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora

Motoristé musí být kvůli nutnosti neporušovat pravidla neustále ve střehu. A to nejen při jízdě na silnicích, kde je samozřejmostí dodržování dopravních předpisů. Aktuálně se blíží datum, od kterého budou muset mít v autě řidiči důležitou věc. Pokud na to zapomenou, mohou si v určitých situacích koledovat o vážné problémy s policií.

Pro řidiče zima začíná v listopadu

A to nezávisle na počasí. Právě od 1. listopadu totiž podle zákona o provozu na pozemních komunikacích začíná pro motoristy povinnost použít v určitých situacích zimní pneumatiky, píše web Policie ČR. Toto období pak oficiálně končí 31. března.  

iZdroj fotografie: Bazi / Creative Commons / CC-BY-SA
Povinnost mít zimní pneumatiky v Česku stanovuje zákon

Mnozí mají za to, že spíše než datum je důležité řídit se aktuálním počasím. Zčásti mají tito lidé pravdu. Podle zákona je totiž povinnost mít na autě zimní pneumatiky platná v případě, že „je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza nebo „lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza“, cituje nařízení web TN. Existuje však ještě jedna podmínka, za jejíž porušení hrozí řidičům mastná pokuta.

Při jízdě v autě si na tuto značku dejte pozor

Jedná se o kulatou modrou značku s obrázkem auta a vločky. Nazývá se příhodně Zimní výbava a řidičům nařizuje mít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března ve všech případech a za každého počasí, upozorňuje Policie ČR. V tu chvíli tak výše zmíněné podmínky neplatí a vše se řídí pouze datem v kalendáři.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Značka Zimní výbava nařizuje mít od 30. listopadu do 1. března zimní pneumatiky nezávisle na počasí

Narazit na ni přitom lze v mnoha oblastech. Především se vyskytuje v horských úsecích či třeba v místech, které bývají vystavovány častému větru a mohou být tak pro motoristy nebezpečné. Za porušení tohoto nařízení pak může ve správním řízení hrozit pokuta až 2 500 korun, dodává web TN.

Řidiči by však dobrý technický stav pneumatik měli mít na paměti celoročně. Jak totiž před časem informovaly Události247, nemalá pokuta může hrozit za sjeté pneumatiky v jakémkoli ročním období. Zda se problém netýká i vás můžete poznat velmi snadno. Stačí změřit hloubku drážek v dezénu. U osobních aut musí být v případě letních pneumatik hluboká alespoň 1,6 milimetrů, u zimních pak 4 milimetry, uvádí server Portál řidiče.

Přezouváte pneumatiky již před začátkem listopadu, nebo až když napadne první sníh? Dejte nám vědět v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články