Pozor: Každý, kdo nevyplní důležitý dokument, přijde o řidičský průkaz. Vyhnout se tomu nepůjde

Na půdě Evropské unie se mluví o novém návrhu, který se týká prodlužování řidičských průkazů. Zjistěte o co jde, ať pak nejste překvapeni.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Podmínky pro udělování i odnímání řidičských průkazů se neustále mění. V Česku lze například od letoška nově pod dohledem mentora řídit už od 17 let, informovaly Události247. Změny však nastávají nejen na úrovni jednotlivých států, ale i Evropské unie. Aktuálně se mluví o novém návrhu, podle kterého by lidé museli pravidelně vyplňovat zdravotní dotazník. Pokud by tak neučinil, v krajním případě by přišli o svůj řidičský průkaz.

Z Evropské unie se valí jeden nápad za druhým

Z vedení Evropské unie přichází různé návrhy. Události247 například v minulosti psaly o tom, že evropští politici chtějí zavést digitální řidičský průkaz či mezistátní spolupráci při vymáhání pokut. To však není zdaleka to jediné, co se na obyvatele evropských států možná chystá.

EU si došlápne na majitele řidičských průkazů: Tohle se na nás chystá, dotkne se to každého z nás

Jak píše web Autosalon, v rámci nových směrnic Evropské unie se plánuje změna v procesu prodlužování platnosti řidičských průkazů. A součástí toho je i nápad, že by řidiči žádající o prodloužení řidičáku museli vyplnit zdravotní dotazník. A vyhnout by se tomu nejspíš nešlo. Důvodem má být snaha o zvýšení bezpečnosti a snížení nehodovosti na silnicích.

Prodloužit si řidičský průkaz už nebude jen tak

Dosud se v souvislosti se zdravotními prohlídkami mluvilo zejména o seniorech. Ostatně, toto pravidlo již například v Česku platí. Na povinnou zdravotní prohlídku ke svému praktickému lékaři musí řidiči poprvé ve věku 65 let, poté v 68 letech a pak každé dva roky,“ cituje web Deník informace Ministerstva dopravy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Seniorní řidiči musí v Česku již nyní chodit na povinné lékařské prohlídky

Nynější návrh politiků Evropské unie však mluví nejen o seniorních, ale i mladších řidičích. Zmíněný zdravotní dotazník by pak měli řidiči vyplňovat sami, na základě vlastního posouzení zdravotního stavu. „Pokud by žadatel v budoucnu dotazník nevyplnil, řidičský průkaz by mu nebyl prodloužen,“ uvádí web Autosalon. Zatím se však jedná pouze o návrh, k jehož případnému schválení by vedla ještě dlouhá cesta.

Co si o návrhu myslíte? Napište nám svůj pohled na věc do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články