Velké změny pro majitele řidičských průkazů jsou za rohem: Zjistili jsme, co se chystá

Čeští řidiči by se měli připravit na pořádnou dávku změn. Novinky začnou platit již za pár měsíců.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Na české řidiče se v poslední době valí jedna změna za druhou. Jak Události247 informovaly, nedávno se například na českých silnicích začala objevovat nová dopravní značka, která varuje před jízdou v protisměru. V blízké době se pak mohou motoristé v tuzemsku připravit na další novinky, které mnohé z nich nejspíš nepotěší. Na majitele řidičských průkazů se totiž připravují velké změny. Zjistili jsme pro vás, co se chystá.

Plánované změny jsou za rohem

Platit totiž začnou už od 1. ledna příštího roku, tedy za pouhých několik měsíců. Změny v zákoně týkajícího se pozemních komunikací čerstvě schválil Senát a vše tak již čeká jen na finální podpis prezidenta, uvádí web Seznam Zprávy. Mezi hlavní novinky patří zvýšení maximální povolené rychlosti na vybraných úsecích dálnic. Řidiči zde budou moci jezdit až rychlostí 150 km/h. Toto navýšení se nicméně prozatím týká pouze nově postavených či modernizovaných částí dálnic, kde je zvýšení rychlosti bezpečné.

Na silnicích se objevila nová dopravní značka: Za nedodržení vám hrozí zákaz řízení. Řidiči často netuší, co znamená

Značná část novinek nastane také v systému pokut a bodového hodnocení. To se značně zjednoduší, neboť majitelé řidičských průkazů budou za různé přestupky moci získat nově buď 2, 4 nebo 6 bodů, píše web MěšecPokuty za některé prohřešky se ale zvýší. Za řízení pod vlivem alkoholu může sankce dosáhnout až 25 tisíc korun. Za odmítnutí podrobení se testu na alkohol a jiné návykové látky, stejně tak jako za jízdu bez řidičského oprávnění dokonce až 75 tisíc korun.

Motoristé si výrazně připlatí i za telefon za volantem, za což bude nově hrozit pokuta až 10 tisíc korun. Stejná sankce hrozí také za ohrožení chodce nebo nezastavení před přechodem pro chodce. Pokutu do výše 25 tisíc korun pak mohou dostat ti, kteří přes zákaz vjedou na železniční přejezd nebo poruší zákaz předjíždění, dodává web Měšec.

Změny ovlivní i budoucích majitele řidičských průkazů

Nově totiž budou moci lidé řídit auto již od 17 let, uvádí web Aktuálně. Pouze však pod dozorem zkušeného mentora. Tím se může stát v podstatě kdokoli, musí ale splnit několik podmínek jako třeba to, že musí mít minimálně 5 let řidičské oprávnění, nesměl mu být v minulosti sebrán řidičský průkaz a nesmí mít žádné body v systému řidičského hodnocení. Zahájit kurz autoškoly pak budou moci Češi nově dokonce už v 15 letech a 6 měsících.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Seniorní řidiči budou muset pravidelně podstupovat lékařské prohlídky

V neposlední řadě pak čekají změny také seniorní majitele řidičských průkazů. Ty asi vláda příliš nepotěší, neboť mnozí z nich budou muset povinně absolvovat pravidelné lékařské prohlídky. Konkrétně se nařízení bude týkat lidí starších 65 let. Jak navíc v minulosti upozornily Události247, podobné pravidlo by mohlo v budoucnu začít platit celoplošně pro všechny státy Evropské unie.

Je podle vás v pořádku, aby mohli řídit lidé již od 17 let? Napište nám, co si o novince myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články