Řidiči by si měli dát pozor na některé dopravní značky, které nejsou příliš známé. Může se jim totiž hravě stát, že jim místní policie odtáhne auto.
Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.
Cestování po Evropě nejen v období dovolených je pro řidiče náročné. Nejen kvůli dlouhé jízdě, ale i kvůli nutnosti znát dopravní předpisy v dílčích zemích. Většina pravidel v členských zemích EU je sice unifikovaná, i přesto ale existují výjimky. Dobrým příkladem je například kruhový objezd.
Na tyhle značky si musí dát řidiči pozor
Příkladem jsou polské dopravní značky s kódy B-37 a B-38, se kterými se čeští řidiči téměř 100% nikdy nesetkali. O celé záležitosti informoval web AutoŽivě. Jedná se o velmi podobné značky, které se ovšem liší v jedné podstatné věci. Značení signalizují zákaz parkování ve specifické dny v měsíci: B-37 v liché dny, B-38 zase v sudé dny. Mají modré pozadí, svislé čáry a jsou červeně přeškrtnuty. Na první pohled by přitom mohli řidiči jednu z těchto značek považovat za zcela běžný zákaz zastavení. Zákaz parkování podle těchto značek platí mezi půlnocí a 21:00.
Důvodem výše zmíněných specifik je zjednodušení svozu odpadu nebo nočního zásobování do tamních podniků. V případě nedodržení značení hrozí řidiči pokuta v přepočtu zhruba 500 Kč a jeden trestný bod. V krajních případech může dokonce dojít i k odtahu vozu, což může řidiče vyjít až na 4 000 Kč a další poplatky za každý další den na odtahovém parkovišti.
Řidiči si značku musí dát pozor
Je ovšem důležité podotknout, že pro osoby s omezenou schopností pohybu tato pravidla neplatí. Všichni čeští řidiči, kteří se chystají do Polska by měli být nejen s těmito dopravními značkami důkladně obeznámeni. Může se jim to totiž jinak šeredně vymstít.
U nás v Česku jsou podrobnosti ohledně zákazu parkování, zásobování a dalších věcí často komunikovány obecně známými značkami, které nejsou v ostatních zemích Evropské unie nijak zvlášť unikátní.
Zdroj: AutoŽivě