Urgentní: Kdo se do 31.12.2023 neozve státu, ten navždy přijde o svůj byt, či dům. Týká se to i vás?

Už jen pár dnů a stát si může přivlastnit nemovitosti, které až dosud patřily někomu jinému. Ten na ně pak definitivně ztratí nárok.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Na konci roku vyprší desetiletá lhůta na ověření vlastnických práv nebo na případná zahájení dědických řízení. Lidem se tak krátí doba, po kterou se mohou přihlásit k pozemkům a stavbám, u nichž není v katastru uvedený majitel nebo jeho totožnost není jasně určená. Upozornil na to web E15.

Jde o desetitisíce domů a pozemků

Psali jsme dále, že zpozornět by měli především lidé v příhraničních oblastech Jihomoravského, Olomouckého a Zlínského kraje a ve středních Čechách, kde je nejvíce nemovitostí bez dostatečně identifikovaných vlastníků. Většinou se jedná o ornou půdu, louky a lesní pozemky. Bez vlastníků jsou také některé ovocné sady, vinice a zahrady. Podle občanského zákoníku se totiž stát stane vlastníkem všech nemovitostí, jejichž majitelé nejsou v katastru dostatečně identifikováni.

Tisíce neobydlených domů: Stát nemůže najít jejich majitele. Teď hledají dědice

Jak jsme na Událostech247 informovali už dříve, stane se tak 1. ledna příštího roku. Pokud tedy lidé do 31. prosince neuplatní svá vlastnická práva, a především v katastru neopraví chybné údaje, jako je například neuvedené rodné číslo či datum narození, nebo neúplně zapsané jméno, nemovitosti od 1. ledna automaticky připadnou státu. Týká se to více než 100 tisíc nemovitostí. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových se snaží dohledat majitele pozemků a nemovitostí po celé republice.

Kde najdete potřebné informace

Pokud by se vám povedlo zjistit, že vám některá z nemovitostí nebo některý pozemek patří, informace, jak se zachovat, najdete v tomto manuálu. V případě, že žadatelé nestihnou včas podat podněty k řízením nebo odstranit nedostatky, všechny tyto nemovitosti propadnou už v lednu státu. V drtivé většině jde o pole, lesy, louky a drobné stavby, jako jsou třeba garáže. Rodinných domů je v evidenci málo, dodává web E15. „Moje maminka díky tomu přišla zpět k chalupě, která patřila její prababičce,“ uvedla pro Události247 paní Ivana z Jaroměřic.

iZdroj fotografie: Vatamulisák / Creative Commons / CC-BY-SA
Stát i nadále hledá majitele některých pozemků a nemovitostí

Problematika s majiteli pozemků a nemovitostí sahá až do období po druhé světové válce a následného komunistického režimu. Klíčovým momentem bylo zrušení pozemkových knih v roce 1951. Vedlo k neregulovaným převodům nemovitostí, při kterých nebylo řádně evidováno vlastnictví, vysvětluje E15 s tím, že po pozdějším obnovení evidence zůstaly mnohé údaje neúplné nebo nejasné. Řešení přinesl v roce 2014 až nový občanský zákoník a nový katastrální zákon. 

Ověřili jste si, zda se to týká i vás? Podělte se o to s námi dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články