Kdo se včas nepřihlásí do státní aplikace, přijde o své peníze. Týká se to statisíců lidí

O tom, že někteří lidé mají povinnost zřídit si datovou schránku, psaly Události247 už dříve.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Je povinná pro všechny OSVČ. Na základě změny zákona došlo totiž v roce 2023 k automatickému zřízení datových schránek živnostníkům, spolkům a nadacím. Jak jsme na Událostech247 informovali, každý nový uživatel dostal dopis do vlastních rukou, ve kterém byly přihlašovací údaje.

Kde najít potřebné informace

Víte od nás, že datová schránka funguje jako e-mailová schránka. Rozdíl je pouze v tom, že certifikovaná autorita garantuje totožnost jejího majitele. Znamená to, že před vydáním přístupových údajů do datové schránky stát nebo firma, kterou k tomu zmocnil, ověří identitu uživatele, kterému ji zřizuje. Doručení do datové schránky má proto stejný právní účinek, jako doručení písemnosti do vlastních rukou adresáta.

Pozor: Stovky tisíc Čechů se musí okamžitě přihlásit do státní aplikace. Kdo to neudělá, dostane tučnou pokutu

Lidé by si proto měli datovou schránku kontrolovat, aby předešli nejrůznějším nepříjemnostem. Všechny důležité informace jsou také pro zájemce dostupné na webu Mojedatovaschranka a je možné se obrátit i na infolinku. Kromě zasílání a odesílání dokumentů má datová schránka také další funkce. Pokud ji propojíte s Portálem občana, můžete získatřadu výpisů. Například z rejstříku trestů, bodové hodnocení řidiče a další, o které byste jinak museli žádat osobně na úřadě.

Pokud datovku nepoužíváte, můžete si pěkně zavařit

Po propojení s Portálem dopravy si můžete díky datové schránce pohodlně vyřídit také nový řidičský průkaz. Aby vám žádná datová zpráva neunikla, je možné si v Portálu občana aktivovat možnost zasílání upozornění na svoje telefonní číslo nebo na e-mail. Podnikatelé také přes datovou schránku podávají daňová přiznání. Hrozí jim však pokuta 1000 korun poté, co tak neučiní ani po výzvě finančního úřadu.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Do datové schránky by se lidé měli pro jistotu pravidelně dívat

Ten navíc může výjimečně zvýšit pokutu až na 50 tisíc korun, pokud nesplnění povinnosti závažně ztěžuje správu daní“, jak psal web Peníze. Stát se může i to, že pokud datovou schránku nepoužíváte, může vám tam třeba přijít důležitý dokument od soudu, o kterém nebudete vědět, nebo třeba i pokuta za špatné parkování. V tomto případě by vám při nevědomosti mohlo nabíhat penále a přijdete tak zbytečně o další peníze. 

Máte zřízenou datovou schránku? Napište nám dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články