Kdo si doma brzy nevymění kotel, ten úřadům zaplatí 50 000 Kč. Už se to na nás valí

Vytápíte svůj domov pomocí kotle? Pokud ano, pak si ověřte, jaký typ máte. Některé totiž budou již brzy zakázány.

i Zdroj fotografie: M.Minderhoud/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Topná sezona je v plném proudu. Ti, kteří ale k vytápění svých obydlí využívají tento kotel by již měli začít pracovat na jeho výměně. Jinak totiž hrozí, že již za několik měsíců jim úřady napálí pokutu dosahující až 50 tisíc korun. Nepatříte mezi tuto skupinu Čechů i vy? Pokud ano, máte nejvyšší čas začít celou věc řešit.

Tento kotel mají tisíce domácností

Přesně za 9 měsíců začne v Česku platit nové nařízení, podle kterého už lidé nebudou moci využívat kotle první a druhé emisní třídy, píše web TN. Od 1. září 2024 budou totiž tato topná zařízení zakázaná. Důvodem je ekologická zátěž těchto kotlů a špatný vliv na životní prostředí. V případě, že se lidé pravidlem řídit nebudou, hrozí jim nemalé sankce. Konkrétně jim mohou úřady udělit pokutu až do výše 50 tisíc korun, a to dokonce i opakovaně, upozorňuje server TN.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Celý proces výměny kotle může trvat několik měsíců

Nejedná se přitom rozhodně o malou skupinu lidí, kterých se tato nepříjemnost týká. Jak již dříve psaly Události247, podle odhadů Ministerstva životního prostředízmíněný kotel v 1. a 2. emisní třídě zhruba 150 tisíc českých domácností. Podle webu TN se pak problém dokonce může týkat ještě vyššího počtu Čechů, až 220 tisíc. Na všechny tyto lidi se pomalu valí změny, které je nejspíš nepotěší.

Čas na výměnu se rychle krátí

Mnozí si nejspíš řeknou, že tři čtvrtě roku je ještě dlouhá doba a není kam spěchat. Bohužel, není tomu úplně tak. Jak totiž upozorňuje server Novinky, poptávka nejspíš bude s blížícím se zářím převyšovat nabídku dodavatelů. Tím logicky porostou nejen ceny samotných kotlů, ale také montážních či jiných prací. „Ten, kdo nechá výměnu na poslední chvíli, tak musí počítat s tím, že si za svoje váhání připlatí,“ píše web Novinky.

Pro ty, kteří již nyní nemají peněz nazbyt a s hrůzou se děsí toho, zda na nový kotel vůbec budou mít peníze jsou zde pak i možnosti dotací. Jak uvádí web ČTK, konkrétně mohou zájemci využít 2 varianty státní podpory. Pro nízkopříjmové domácnosti je určena kotlíková dotace, pro ostatní domácnosti s běžnými příjmy pak Nová zelená úsporám.

Jakým způsobem vytápíte své obydlí vy? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články