Vláda: Kdo si doma nevymění kotel, ten dostane pokutu 50 000 Kč. Musíte jednat rychle, nařízení začne platit už v roce 2024

České domácnosti mají jednu důležitou povinnost. Do 1. září příštího roku totiž musí vyměnit nevyhovující kotle na tuhá paliva.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Neekologické kotle 1. a 2. emisní třídy stále používají desítky tisíc českých rodin, jak jsme na Událostech247 informovali už dříve. Pokud všichni tito lidé do konce srpna 2024 své kotle nevymění za nové ekologické, musí počítat s opravdu vysokými pokutami. Jejich výše by se mohla vyšplhat až k 50 tisícům korunám.

Kdo může požádat o příspěvek

Starý zdroj tepla se vyznačuje nehospodárným provozem a zvýšeným rizikem poruch. Podle aktuálního znění zákona o ochraně ovzduší proto bude od příštího roku možné provozovat pouze kotle na pevná paliva v emisní třídě 3, 4 nebo 5. Starší, již nevyhovující kotle je potřeba vyměnit za jiný zdroj tepla. Upozornil na to web DEK. K poškozování životního prostředí přispívají také staré kotle na plyn nebo na elektřinu, protože spotřebovávají více energie než nově instalované úsporné zdroje tepla.

EU: Tento způsob vytápění musí ze všech domů a bytů pryč. Za nové si zaplatíme sami z vlastní kapsy

To může být pro tisíce domácností, které mají nižší příjmy, velkým problémem. Je však možné využít dotační program Nová zelená úsporám. Mezi podporované zdroje tepla patří kromě kotlů na biomasu také kamna, krby, tepelná čerpadla, solární kolektory a fotovoltaika. Příspěvek pokryje až 50 procent výdajů na nové vytápění. Domácnosti s nízkými příjmy, zejména senioři a lidé, kteří pobírají příspěvek na bydlení, mohou získat až 95 procent z dotací.

Domácnosti se do výměny kotlů moc nehrnou

Povinnost vyměnit nevyhovující kotel měla původně platit od roku 2022, ale vláda se rozhodla, že lhůtu prodlouží. Jak píše web Novinky, zatím jen minimum domácností, kterých se to týká, provedlo do dnešní doby výměnu. Ministerstvo životního prostředí odhaduje počet starých kotlů v 1. a 2. emisní třídě v tuzemsku na přibližně 150 tisíc. Mohla by tak nastat situace ze začátku roku 2022, kdy počet žádostí o výměnu převyšoval možnosti dodavatelů.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Za nedodržení zmíněného nařízení může hrozit pokuta až 50 tisíc korun

Kdo příspěvek z dotací nechce využít, může uvažovat o montáži ekologického kotle na uhlí, nebo o kotli na uhlí a dřevo. Ale i u těchto kotlů hrozí nedostatek. Připravovaná novela zákona o ochraně ovzduší obsahuje zákaz výrobcům dodávat na český trh kotle na uhlí od 1.1. 2025, píší dále Novinky. „O této povinnosti vím, ale zatím jsem to ještě neřešil, nechávám to na poslední chvíli,“ řekl Událostem247 pan Ivan z Prachatic.

Jak starý kotel používáte vy? Řekněte nám to v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články