Kdo si vše včas nevyřídí u své banky, přijde v roce 2024 o spoustu peněz. Týká se to statisíců Čechů. Vás také?

Češi, kteří mají penzijní spoření a dostávají příspěvky od státu by si měli dát pozor, aby o peníze nepřišli. Zjistěte, co udělat, aby vám stát i nadále peníze posílal.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

O změnách, které letos nastanou v systému penzijního spoření psaly Události247 již dříve. Důsledky tohoto vládního kroku pro mnohé Čechy rozhodně nebudou příjemné. Nejenže někteří z těch, kteří budou chtít kvůli změněným podmínkám spoření předčasně ukončit přijdou o naspořené částky. O spoustu peněz přijdou i ti, kteří si u své banky včas nevyřídí jednu věc. Netýká se toto riziko náhodou i vás?

Jaké novinky nastanou?

Zásadní změnou, kterou novinky v důchodovém spoření přinesly je navýšení minimálních vkladů. Namísto současných 300 korun bude minimální hranice vkladu, za který lidé dostanou od státu příspěvek 500 korun, píše web Peníze. Celkově chce pak stát lidi motivovat k vyšším vkladům i tím, jak vysoké příspěvky jim bude dávat. Například za vklad 500 korun dodanou namísto 130 korun příspěvek jen 100 korun. Naopak za vyšší vklad 1700 korun Čechy čeká odměna 340 korun místo dosavadních 230 korun.

Ruku v ruce s touto novinkou jde i fakt, že lidé, kteří mají nastavený trvalý příkaz na tyto vklady, si u banky či ve svém internetovém bankovnictví budou muset vyřídit jeho navýšení. To ale nestačí. „Změnu měsíčně ukládané částky, která je napsaná ve smlouvě, je vždy nutné komunikovat předem s příslušnou penzijní společností,“ uvedl pro web iDnes investiční analytik Broker Trust Pavel Beneš.

Kdo si vše nevyřídí sám, přijde o spousty peněz

Je tak evidentní, že pokud se lidé nechtějí ochudit o nemalé částky peněz, musí být aktivní a sami se o věci zajímat. Kdo to neudělá, ten přijde o nemalé sumy, které by na státních příspěvcích mohl získat. Zejména lidé, kteří dosud do spoření vkládali jen minimální částky by totiž od července, kdy změny začnou platit od státu nedostávali ani korunu. Pro příklad – člověk, který si dosud spořil 400 korun měsíčně tak v případě, že částku nezmění každý rok bude přicházet o 1320 korun, které dosud získával na státních příspěvcích.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Pokud s někteří lidé své vklady ve spoření nenavýší, přijdou o státní příspěvky

Všechny tyto změny se přitom dotknou obrovské části lidí. Jak uvádí web České noviny, na konci prvního čtvrtletí loňského roku si v tomto takzvaném III. pilíři spořilo 4,363 milionu lidí. Množství státních příspěvků, které lidé za první 3 měsíce loňského roku dostali pak činilo 1,9 miliardy korun.  

Spoříte si i vy ve III. pilíři? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články