Jedna skupina Čechů už brzy přijde o tisíce korun z důchodu. Dotkne se to i vás?

Mnozí čeští důchodci se budou muset vypořádat se změnou, která začne platit již za několik měsíců. Některé z nich bude tato novinka stát tisíce korun.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Že důchodce, ať už ty současné nebo budoucí nečekají lehké časy není žádná novinka. O tom, že růst důchodů se výrazně zpomalí psaly Události247 již dříve. To však není to jediné, s čím se budou muset senioři vypořádat. Kvůli nedávnému vládnímu rozhodnutí totiž jedna skupina Čechů dost možná brzy přijde o tisíce korun, o které se jim tak defacto sníží jejich očekávaný důchod. Zjistěte, zda se to dotkne i vás.

Za všechno můžou změny v důchodovém spoření

Od letošního roku se mění systém důchodového spoření. A mnohé Čechy tato změna ovlivní skutečně výrazně. Jak totiž upozorňují penzijní společnosti, tento krok bude pro mnohé stávající důchodce znamenat možnou ztrátu části jejich naspořených prostředků, píše web Echo24. A jiní kvůli tomu dost možná přijdou dokonce o veškeré svoje investované peníze. Tisíce korun tak spousta lidí může rázem odepsat.

Rozeberme si ale celou věc popořádku. Stát od července letošního roku zavede nové pravidlo, podle kterého již lidé, kteří pobírají starobní důchod nebudou dostávat státní příspěvky k důchodovému spoření, píše web Novinky. Mnozí tak logicky budou chtít ze systému důchodového spoření vystoupit, neboť pro ně už nebude výhodný. To ale nepůjde jen tak.

Kdo o tisíce korun přijde?

Lidé, kteří do letošního července ve svém spoření nedovrší minimální lhůtu 5 let a chtěli by spoření zcela ukončit a vybrat si ho předčasně „dostanou jen takzvané odbytné a budou muset odepsat všechny bonusy od státu, které jim byly přiznány“ píše web E15. Těchto lidí přitom rozhodně není málo. Pole webu Echo24 se problém týká zhruba čtvrt milionu Čechů.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Mnozí důchodci přijdou kvůli změnám v důchodovém spoření o tisíce korun

Někteří na tom však budou ještě hůř. Ti, kteří budou chtít své spoření ukončit po méně než 2 letech přijdou doslova o všechno. Těchto asi 80 tisíc lidí nebude moci systém opustit „aniž by přišli o všechny dosud naspořené prostředky – nejen státní příspěvky, ale i vlastní příspěvky či příspěvky zaměstnavatele,“ dodal pro web Echo24 prezident Asociace penzijních společností Aleš Poklop.

Co si o změnách v systému státní podpory penzijního spoření myslíte vy? Napište nám svůj pohled na věc do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články