Kdo tohle dělá, dostane od státu tisíce korun měsíčně navíc ke svému důchodu

Odchod do důchodu čeká jednoho dne asi každého. Kdo si ale vše důkladně propočítá, může na tom vydělat nemalé peníze.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Mnozí čeští senioři si stěžují na nízké penze. Realita ale podle všeho tak úplně špatná není. Podle nedávného průzkum francouzské investiční společnosti Natixis čeští důchodci dokonce co do kvality života předčili země jako je Německo, Finsko či Rakousko, píše web CNN Prima News. I přesto by však asi většina Čechů vyšší penzí nepohrdla. Existuje přitom snadný způsob, jak ke svému důchodu od státu dostávat tisíce korun měsíčně navíc.

Klíčové je správně určit, kdy do důchodu odejít

Mnohé by ani nenapadlo, jak velký rozdíl může hrát dřívější či pozdější odchod do penze, byť jen o pár měsíců. Velmi výrazně to bylo vidět třeba loni. Tehdy byl kvůli neobvykle vysokým valorizacím odchod do dřívějšího důchodu mimořádně výhodný. Jak psaly Události247, odchod do penze v prosinci 2022 a v lednu 2023 mohl ve výsledném důchodu udělat klidně rozdíl i přes 2 tisíce korun měsíčně, což už je skutečně dost.  

iZdroj fotografie: Depositphotos
Odchod do předčasného důchodu se výrazně znevýhodní

Nyní podle všeho nastává hon za poslední možností, jak výhodně odejít do penze znovu. Jak totiž informuje server Finance, od října dojde ke zpřísnění pravidel pro předčasný odchod do důchodu. Ti, kdo vše stihnou ještě v září, tak na tom dost možná vydělají a pokud mají tu možnost, měli by toho určitě využít.

Od října se situace otočí

Kvůli zmíněné novele, která od příštího měsíce vejde v platnost, bude všechno jinak. Dokládá to ostatně i Ministerstvo práce a sociálních věcí. To se Čechy dokonce snaží od předčasných odchodů do důchodu odradit. „V naprosté většině případů teď nedává moc smysl podávat žádost a žádat si třeba i o odloženou výplatu,“ cituje web Deník ministra práce Mariana Jurečku. Z nových pravidel totiž plyne jednoduchý fakt. Ten, kdo tuto věc udělá a do důchodu dřív odejde, na tom bude do konce života hůř, než kdyby si počkal do řádného termínu.

Pro ilustraci nevýhodnosti tohoto kroku uvádí ministerstvo případ seniora, který do penze odejde v řádném termínu a bude dostávat průměrný důchod 20 200 korun. Pokud by se však takový člověk rozhodl odejít do penze o 3 roky dříve, měl by měsíční důchod pouze 16 900 korun. Tedy skoro o 4 tisíce korun méně. Naopak pokud by chtěl po dosažení důchodového věku další 3 roky pokračovat v práci, může očekávat měsíční penzi skoro o 4 tisíce vyšší. Konkrétně 24 tisíc korun, dodává web Deník.

Kdy plánujete odejít o důchodu? Napište nám o tom do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články