Stát má jasno: Kdo u sebe bude mít moc peněz, musí to nahlásit úřadům. Kdo to neudělá, ten na to tvrdě doplatí

Některých Čechů se nejspíš v budoucnu bude týkat nové pravidlo omezující převoz hotovosti. Ovlivní to i vás?

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Převoz vybraných artiklů přes hranice má svá pravidla. Limity bývají stanoveny například pro převoz alkoholu, tabákových výrobků či pohonných hmot. Mezi zeměmi Evropské unie platí například limit 800 cigaret či 10 litrů destilátů. Uvádí to web Evropské unie a v minulosti o těchto limitech v souvislosti s častými nákupy Čechů v Polsku psaly i Události247. Věděli jste ale, že limit platí i pro převoz hotovosti? Částka se má pak v budoucnu zvýšit. Kdo tedy bude chtít převážet více peněz, bude to muset nahlásit úřadům.

Jaké sumy peněz bude nutné hlásit?

Jak píše web Seznam Zprávy, stát, respektive vláda schválila novelu zákona, jejímž cílem je posílit opatření proti praní špinavých peněz. Kromě jiného stanoví také povinnost hlásit převoz hotovosti přesahující 15 tisíc eur, což je přibližně 380 tisíc korun, mezi členskými státy Evropské unie.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nově by se mělo hlášení převozu hotovosti vztahovat i na převoz mezi státy Evropské unie

Jedná se o poměrně výrazné navýšení. Jak připomíná server Drbna, dosud byla povinnost hlásit částky nad 10 tisíc eur, což je asi 254 tisíc korun. Vztahovala se však pouze na převoz do zemí mimo vnější hranice Evropské unie. Nově se hlášení ale nevyhnou ani ti, kteří budou cestovat jen v rámci Evropské unie. Ačkoli bližší okolnosti chystané změny zákona a případných sankcí za nedodržení dosud nejsou známy, kdo novinku nebude respektovat, toho mohou čekat problémy s úřady a dost možná i přísný postih.

Co bude hlášení obnášet?

Kromě samotného nahlášení dané sumy bude při převozu hotovosti nad stanovený limit nutné na výzvu Celní správy uvést také jméno vlastníka, příjemce peněz a zdůvodnit důvod převozu, uvádí dále server Drbna. Tento přístup má za cíl zvýšit transparentnost finančních transakcí a umožnit účinnější sledování a kontrolu pohybu velkých částek peněz v rámci EU.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Lidé budou muset celníkům nahlásit, kolik peněz převáží i za jakým účelem

A povinnosti neuniknou ani ti, kteří by chtěli sumu peněz poslat poštou či jinou zásilkovou službou. Jak totiž dodává web Seznam Zprávy, nové opatření se bude vztahovat i na tyto případy. Pokud tedy větší obnosy financí za hranice Česka převážíte, tato ohlašovací povinnost vás nejspíš v budoucnu nemine.

Co si o novince myslíte vy? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články