Jezdíte do Polska na nákupy? Kdo si u sebe nenechá účtenku, tomu policie napaří pokutu až 1 000 000 Kč

Nakupování v sousedním Polsku se může lidem pěkně prodražit. Za dovoz některých typů produktů jim totiž hrozí mastné pokuty.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Inflace donutila řadu Čechů dělat různá úsporná řešení. Šetřit přitom mnohdy musí i na drahých potravinách. Někteří nakupují především ve slevových akcích či volí obecně levnější a méně kvalitnější produkty. Jiní pak jezdí za levnými nákupy do zahraničí, konkrétně do sousedního Polska. Tito lidé by však měli zbystřit. Mnozí totiž možná neví, že když si u sebe nenechají účtenku, může jim policie napařit pěkně velkou pokutu dosahující v krajním případě až milion korun.

Nákupy v Polsku Čechy táhnou

Důvodem jsou již zmíněné nízké ceny. Tomuto faktu přispívá i nulová daň z přidané hodnoty u základních potravin, kterou se navíc polská vláda rozhodla prodloužit až do konce letošního roku, jak píše web Deník. Také díky tomu v polských obchodech Češi ušetří i několik stovek korun pouze na základních surovinách. Kromě toho zde navíc lidé mohou nakoupit také levnější cigarety, alkohol nebo dokonce nábytek, jak před časem psaly Události247.

Polsko je cílem nakupování nejen kvůli potravinám: Tamní IKEA prodává i levnější nábytek

Oblíbené zahraniční nákupy s sebou však nesou také značné riziko. Týká se limitů množství alkoholu a tabákových výrobků, které může člověk převážet bez nutnosti placení cla. Konkrétně v zemích Evropské unie a tedy i Polsku platí limit 10 litrů destilátů, 110 litrů piva, 1 kg tabáku či 800 kusů cigaret, uvádí web Portál řidiče. Především zmíněné cigarety se přitom v sousední zemi skutečně vyplatí koupit a lidé na tom mohou ušetřit i stovky korun.

Kromě toho pravidla omezují také dovoz pohonných hmot. I ty totiž v poslední době ve velkém zdražují a mnozí lidé žijící v blízkosti hranic si tak pro levnější palivo jezdí do sousedního Polska. Vedle vlastní nádrže, kterou disponuje samotné vozidlo si lidé mohou dovézt ještě 20litrový kanystr s palivem, dodává server Portál řidiče.

Za překročení limitů hrozí astronomické pokuty

Jak radí web Portál řidiče „zejména u Polska si dejte na tyto věci skutečně pozor a vždy si nechávejte u sebe účtenky od zakoupeného zboží“. Policie si je totiž dobře vědoma toho, že lidé do Polska jezdí za levnými nákupy a na hraničních přechodech na ně často číhají. Příkladem je celní správa v Královehradeckém kraji, který s Polskem bezprostředně sousedí. Strážníci zde jen za letošní rok při dovozu zboží odhalili přes 20 přestupků, uvádí web iRozhlas.  

iZdroj fotografie: Henryk Borawski / Creative Commons / CC BY-SA
Mnozí lidé si v Polsku oblíbili zejména obchodní řetězec Biedronka

Sankce za porušení tohoto zákona rozhodně nejsou nízké. „Pokuta může být ze zákona až milion korun. Automatické je propadnutí zboží a za něj je navíc ještě nutné zaplatit daň,“ upozorňuje server iRozhlas. Sankce se přitom týkají i fyzických osob, tedy obyčejných lidí, kteří si nadlimitní množství zboží vezou pro své účely.

Jezdíte do sousedního Polska na nákupy? Napište nám to do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články