Víme, kolik budeme platit za elektřinu v roce 2024. Chcete to vědět? Je to horší, než si myslíte

Mnohé české domácnosti čeká příští rok kvůli rostoucím cenám za elektřinu tvrdá rána. Zjistěte, o kolik se zvýší účty vám.

i Zdroj fotografie: Dmitry G/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O tom, že cena elektřiny v roce 2024 značně stoupne psaly Události247 již dříve. Kromě znovuzavedení poplatku za obnovitelné zdroje je příčinou také zvýšení regulované složky ceny elektřiny. To vše způsobí, že výsledná cena za tuto nezbytnou komoditu razantně vzroste. Chcete vědět, kolik za elektřinu budete platit? Pak se připravte, že je to možná horší, než si myslíte.

Co elektřinu zdraží?

Zprvu se zdálo, že ceny budou letos příznivé. Jak připomíná web Seznam Zprávy, již od začátku roku docházelo na burzách k poklesu cen elektřiny, díky čemuž mohli dodavatelé zákazníkům nabízet levnější tarify. S tím je ale konec. Nejenže skončí vládní zastropování cen energií. Ještě navíc dojde k jejich celkovému zdražení, a to ne málo.

Statisícům Čechů se zdraží elektřina o desítky tisíc korun. Kdo nezaplatí, ten si doma nezatopí

Jak jsme již zmínili, Energetický regulační úřad se rozhodl domácnostem zvýšit regulovanou složku ceny elektřiny o 65,7 procenta, uvádí web iRozhlas. K tomu se ještě přidává druhý podstatný bod, a sice znovuzavedení poplatků za obnovitelné zdroje, kvůli čemuž lze očekávat, že vzroste i regulovaná složka ceny elektřiny, dodává web Peníze. A to všechno dohromady může s rodinnými rozpočty pěkně zamávat.

Některým se výdaje zvednou o desetitisíce

Velmi nepříznivá situace čeká ty, kteří měli fixované nízké ceny z roku 2021 a jejich smlouva brzy skončí. Mezi nimi jsou i domácnosti, které si v té době po pádu společnosti Bohemia Energy ceny zafixovaly na částku okolo 3400 korun za megawatthodinu bez DPH. „V bytě zaplatí celkově o 34 procent víc a v domku s elektrickým topením účet naroste o 42 procent. To by znamenalo o skoro 24 tisíc korun za rok víc než letos,“ uvádí web iRozhlas.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Ti, kteří elektřinu používají i k vytápění si připlatí opravdu výrazně

A vůbec největší náraz pak čeká domácnosti, které mají sazbu D57d. Ta značí, že elektřinu používají nejen na svícení, vaření a ohřev vody, ale také s ní vytápějí dům. „Konkrétně jde o rozdíl 97 procent u částky za silovou elektřinu, jež stoupne z 2430,89 Kč za MWh s DPH na 4791,60 Kč. Ještě větší nárůst je patrný u distribuce, kdy místo 254,06 Kč z roku 2021 zákazník zaplatí 804,23 Kč za MWh,“ uvádí web Seznam Zprávy. Roční náklady tak rázem mohou vzrůst klidně i o desetitisíce korun.

Používáte elektřinu pouze k vaření, svícení a napájení spotřebičů, nebo i k vytápění? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články