Nový ředitel ČT chce navýšit koncesionářské poplatky. Nově by měli platit i lidé, kteří televizi nevlastní

Do čela České televize byl v minulém týdnu zvolen Jan Souček a se změnou ve vedení přijdou i novinky. Za prioritu považuje nový ředitel vyřešení financování.

i Zdroj fotografie: VitVit / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Provoz České televize, stejně tak i Českého rozhlasu, je financován z koncesionářských poplatků. Za televizní vysílání musí platit všichni, kdo mají zařízení způsobilé přijímat televizní signál, informuje web E15. Jakmile tedy má člověk doma televizi, i přestože ji využívá například jen na streamovací služby, koncesionářský poplatek platit musí. Naopak televizní poplatek se nevztahuje na majitele monitorů, počítačů, notebooků či mobilních telefonů. Alespoň tedy zatím.

Vláda připravuje změny

Nově by měli koncesionářské poplatky platit i majitelé chytrých mobilů či tabletů, na kterých je možné televizi sledovat. „Velká televizní novela by měla redefinovat televizní přijímač. Kromě televizoru by to měl být i telefon a počítač. To by rozšířilo počet domácností, které platí koncesionářské poplatky, o zhruba 600 tisíc. To je jeden zdroj financování,“ cituje web Novinky poslance STAN Jana Lacinu. Podle něj by změny měly platit už od začátku příštího roku.

Kromě toho, že se rozšíří počet poplatníků, výrazně má také stoupnout výše samotného poplatku. I nově zvolený generální ředitel České televize Jan Souček avizuje, že chce vyřešit hlavně otázku financování veřejnoprávní televize. Koncesionářský poplatek má stoupnout z dosavadních 135 na 180 korun, uvádí web E15. Nová částka by měla mít také inflační doložku.

„Česká média veřejné služby potřebují reformu financování, která by zajistila jejich stabilitu v delším časovém horizontu. Souběžně s debatou o změně financování bych uvítal širokou debatu o tom, jaké klíčové atributy česká společnost od médií veřejné služby očekává,“ cituje web E15 slova nového ředitele. Souček také plánuje například zredukovat první úroveň managementu o pětinu.

Bude ještě hůř

V budoucnu se může ještě více rozšířit okruh těch, kteří budou koncesionářský poplatek za televizi platit. Web Lidovky ještě před zvolením nového šéfa České televize informoval, že většina kandidátů na ředitele by uvítala německou cestu výběru poplatků, kdy ho platí každá domácnost připojená na elektřinu. To by znamenalo, že dopadnou poplatky za televizi téměř na všechny obyvatele. Je také možné, že Souček bude prosazovat ještě vyšší poplatek, než plánuje aktuálně vláda.

iZdroj fotografie: VitVit / Creative Commons / CC BY-SA
Jan Souček ve vedení České televize vystřídá Petra Dvořáka, kterému končí mandát letos v září

„Poplatníkem je ten, kdo má odběrné místo elektrické energie, respektive rodina. Pokud bych k tomu měl přidat nějakou částku, tak optimální poměr televizního poplatku vůči průměrné mzdě v daném státě je zhruba 0,6 procenta. V přepočtu k dnešní průměrné mzdě v České republice to vychází asi na 230 korun,“ uvedl v květnu nový generální ředitel pro web Lupa. Koncesionářský poplatek za televizi byl v Česku naposled zvyšován v roce 2008.

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články