Konec cenovek v obchodech. Lidé jsou zmateni, jak se dozvíme ceny produktů?

Cenovky jsou tím hlavním údajem, na který mnozí lidé při nakupování koukají. Již brzy ale tuto klíčovou součást obchodů čeká velká změna.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Snahy o ekologičtější způsob fungování a šetrný přístup k životnímu prostředí se propisují do všech oblastí života. Výjimkou nejsou ani obchodní řetězce, kde je mimo jiné problémem velké množství vyprodukovaného odpadu. Také proto loni Evropský parlament schválil nařízení, jež výrazně omezuje používání slabých plastových sáčků a tašek, o čemž psaly Události247. V některých obchodech jdou však ještě dál a v rámci šetření přírody i pracovní síly ruší také klasické cenovky.

Tradiční cenovky už v mnoha obchodech nebudou

Jak píše web Kupi, v obchodech Billa se rozhodli zrušit standardní papírové cenovky u ovoce a zeleniny, které zákazníci tohoto supermarketu dobře znají. Namísto nich zde budou digitální cenovky, z nichž se lidé ceny zboží dozví. Důvodů k tomuto kroku je podle vedení řetězce Billa vícero. Mimo jiné to má ušetřit práci zaměstnancům prodejen. Ti tak již nebudou muset ručně měnit papírové cenovky a místo toho jen ceny na dálku aktualizují pomocí počítače.

iZdroj fotografie: The original uploader was KF at English Wikipedia/ Creative Commons / CC-BY-SA
Billa plošně zavede digitální cenovky u sekcí ovoce a zelenina

Zároveň, neopomenutelný je také pozitivní dopad na zmíněné životní prostředí. Skončí totiž neustálé tisknutí nových papírových cenovek a vyhazování těch starých. Podle vedení řetězce Billa se touto změnou, která nastane ve všech obchodech, ročně uspoří asi 21 tun papírového odpadu, dodává web Kupi.

Digitální cenovky jsou i v dalších supermarketech

Billa rozhodně není v této oblasti průkopníkem. Jak připomíná web Novinky, digitální cenovky se v českých obchodech začaly zavádět již v roce 2019. V loňském roce pak ve všech svých prodejnách toto řešení zavedl řetězec Lidl, jak tehdy psal server Kupi.

Stát zruší účtenky ve všech obchodech. Lidé jsou rozzuřeni, jak se asi dozvíme, že nás prodavačky neošidily?

Zároveň připomeňme ještě jednu chystanou novinku, která ve snaze šetřit životní prostředí způsobí v českých obchodech velké změny. Jedná se o chystané uzákonění povinných elektronických účtenek, jež by měly nahradit ty papírové, jak psaly Události247. Lidé, kteří by klasickou účtenku přesto chtěli, si o nic budou muset zažádat.

Přijde vám dobré používat namísto papírových cenovek digitální? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články