Konec igelitových tašek v ČR už brzy: V čem budeme nosit nákup z obchodu? EU v tom má jasno

Také jste zvyklí používat igelitové tašky a sáčky na denní bázi? Pak si možná budete muset zvykat na změnu.

i Zdroj fotografie: Donald Trung Quoc Don (Chữ Hán: 徵國單) / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Nosit nákup v igelitce je pro spoustu Čechů naprostá samozřejmost. Ačkoli v posledních letech čím dál víc lidí začíná využívat různé alternativní a více ekologické varianty, například papírové či plátěné tašky, igelitky stále u mnohých vedou. Nyní se však zdá, že vlivem rozhodnutí EU by v Česku brzy mohl nastat konec igelitových tašek.

Další ze snah o ekologičtější způsob života

Za posledních několik let bylo přijato mnoho nařízení, která cílí na ekologii a snížení plýtvání. A to nejen na úrovni Evropské unie, ale i českého státu. Události247 například psaly o tom, že od roku 2025 by české obchody měly začít zálohovat nápojové PET lahve a plechovky. Nyní v oblasti regulace plastů přichází další krok, tentokrát z EU.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Igelitové sáčky jsou lidé zvyklí využívat prakticky na všechno

Evropský parlament schválil novou směrnici, která činí významný krok v regulaci plastových obalů, zejména pak igelitových sáčků, píše server Seznam Zprávy. Podle nařízení by se plastové sáčky měly využívat pouze pro balení potravin, kde je to nezbytné z hygienických či jiných důvodů. „Tedy třeba u syrového masa, ryb nebo mléčných výrobků,“ cituje vyjádření europoslance a kvestora Evropského parlamentu Marcela Kolaji (Piráti) server Seznam Zprávy.

Zakáže EU všechny igelitky?

Pokud se nyní obáváte, že nebudete mít v čem nosit nákup z obchodu, pak vás můžeme uklidnit. Směrnice má totiž zakázat prodej tenkých plastových tašek o síle méně než 15 mikronů, pakliže jejich použití nebude nutné třeba ze zmíněných hygienických důvodů. Běžné igelitové tašky, ve kterých mnozí s oblibou nosí nákup či jiné věci však mívají větší tloušťku, jak vyplývá například z údajů na webu Dobréobaly.

Nařízení EU se však přeci jen netýká pouze sáčků. Jak dále uvádí web Seznam Zprávy, směrnice rovněž požaduje omezení dalších malých jednorázových obalů. Konkrétně těch, které se často používají pro malá balení kosmetiky, mléka nebo cukru v hotelích a restauracích. Zdá se tak, že obaly, na které byli Češi zvyklí se pomalu ale jistě mění. Co je ale nahradí je zatím otázka.

Využíváte často igelitové sáčky a tašky? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články