Konec českého platidla: Nastane ještě v roce 2024. Připravte se, tohle nebude jen tak

Kolkové známky, kterými se dají hradit správní poplatky, letos končí. Úřadům jim většinou platili třeba lidé, lidi, kteří nechtějí používat karty a elektronické bankovnictví.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Konsolidační balíček přinesl kromě často diskutovaných daňových změn i jednu méně zmiňovanou, ale také významnou novinku, a to zrušení plateb prostřednictvím kolkových známek. Jejich nominální hodnota je od 1 do 1 000 korun a jsou barevně odlišeny. Z důvodu zastaralosti a nákladnosti jejich distribuce se od 1. ledna zrušila, vysvětluje web Daňovky.

Proč kolky končí?

Na Událostech247 jsme psali o tom, že kolkové známky znali Češi už z dob Rakouska-Uherska. Letos však kolky pro platbu poplatků státním úřadům a soudům končí. Podle vlády se totiž nevyplatí tuto zastaralou ceninu vydávat a udržovat v oběhu. Všechny sousední státy možnost hradit poplatky státním úřadům kolky zrušily už dávno. Naposledy tak před deseti lety učinilo Slovensko. Pokud byste měli kolky ještě náhodou doma, nezoufejte.

iZdroj fotografie: Česká pošta
Kolky se v ČR používají už dlouhou dobu

Přechodné období, kdy lidé mohou kolky odprodat nebo vyměnit na vybraných pobočkách České pošty, totiž potrvá do konce roku 2024. „Kolkové známky se ruší na základě zákona č. 349/2023 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s konsolidací veřejných rozpočtů, a to zejména z ekonomických důvodů,“ cituje web Fintag Ministerstvo financí. „Já jsem se vlastně s kolkem nikdy nesetkala, protože jsem nikdy nic se soudy nebo úřady řešit nemusela,“ zavzpomínala paní Marta.

Kde je můžete vrátit?

Pokud jste se s kolky nesetkali ani vy, možná nevíte, jak vypadaly. Skládají se ze dvou spojených dílů a na zadní straně jsou opatřeny lepivou vrstvou. Oba díly rozděluje perforace. Výška obrazců vrchního tisku činí u horního dílu 26 mm, u spodního dílu 12,5 mm a šířka obou obrazců je 23 mm, popisuje Fintag. Na horním dílu kolkové známky je vyobrazený velký státní znak České republiky. Dále číslo označující hodnotu, označení peněžní jednotky „Kč“, nápis „Česká republika“ a nápis „Kolková známka“.

Tyto bankovky přestaly ze dne na den platit. Prostě s nimi už nezaplatíte

V případě, že budete chtít nevyužité kolky vrátit, poplatek za odkoupení kolku činí 5 procent z jeho nominální hodnoty. O odkup je nutné požádat písemně a na pobočce České pošty je třeba předložit doklad totožnosti. Kolek nesmí být nijak poškozený a musí se skládat z obou částí. K 1. lednu 2025 přestanou být kolky ceninou a nebudou mít tedy žádnou reálnou hodnotu a nebude možné je směnit na peníze, dodává web Daňovky. 

Setkali jste se někdy s kolky? Napsat nám to můžete do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články