Tyto bankovky přestaly ze dne na den platit. Prostě s nimi už nezaplatíte

Pokud patříte mezi ty, kteří mají své peníze raději schované doma, protože nedůvěřují bance, měli byste si je teď pořádně kontrolovat.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Česká národní banka pravidelně stahuje z oběhu staré bankovky a nahrazuje je novými. Může se však stát, že lidí, kteří při placení používají spíše kartu, nebo ti, kteří si peníze schovávají doma, o tom ani nevědí. Platnost starších vzorů bankovek nominálních hodnot 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč z let 1995 až 1999 přitom skončila už 1. července 2022. Psal o tom web Deník.

Dávejte si pozor na to, co vám v obchodě vracejí

Tyto bankovky byly samozřejmě postupně z oběhu stahovány. Jestli máte doma schované peníze, raději si je zkontrolujte. Uvedené bankovky poznáte především podle ochranného proužku, radí Deník. Přesné typy bankovek, kterým skončila platnost, najdete například na webu Peníze. Konkrétně jde o bankovky, které byly vydané v letech 1995 až 1999. „Tak tohle si teda nekontroluju, myslím, že by to měli dělat spíš obchodníci,“ řekla Událostem247 Anežka Práčková z Brna.

iV obchodě vám, byť omylem, mohou vrátit neplatné bankovky a mince

V obchodech už proto s těmito bankovkami nějakou dobu platit nemůžete, i když obchodníkům zákon nenařizuje, aby se na základě vlastního uvážení rozhodli, že budou neplatné bankovky akceptovat, upozornila Česká národní banka. Musí však zajistit, že tyto bankovky nebudou vráceny zpět do oběhu, například že by je vrátili jinému zákazníkovi. Pokud by k tomu přesto došlo, zákazník má právo na místě požádat obchodníka o výměnu neplatné bankovky za platnou.

Bankovky budou mít už jen jeden vzor

Cílem tohoto kroku je mít v každé nominální hodnotě běžně používaných bankovek od 100 Kč do 2000 Kč pouze bankovku jednoho vzoru. To nejen že urychlí strojové zpracování bankovek v ČNB, ale přinese i významné zjednodušení pro obyvatele České republiky a zahraniční návštěvníky – po dlouhé době budou mít bankovky běžně používaných nominálů jen jeden platný vzor, a sníží se tak nejistota či obavy z toho, zda jsou starší vzory bankovek platné a nejde např. o padělek,“ uvedl už dříve člen bankovní rady Oldřich Dědek.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Lidé by si měli zkontrolovat peněženku, zda v ní nemají neplatné bankovky

Podle zákona o oběhu bankovek a mincí mohou od 1. července 2022 přijímat zneplatněné bankovky pouze úvěrové instituce, které provádějí pokladní operace, například pokladny v bankách, a Česká národní banka. Úvěrové instituce však budou přijímat neplatné bankovky pouze do 30. června 2024. Po uplynutí tohoto data může výměnu provést už jen Česká národní banka, píše web Echo24.

Máte doma nějakou bankovku, která je již neplatná? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články