Konec českých seniorů za volantem? EU jim chce sebrat řidičáky. Tedy aspoň každému, kdo nesplní extrémně těžké zkoušky

EU chce snížit nehodovost na silnicích. Pro některé starší řidiče to ale může být pořádná komplikace.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Mnozí z nás považují schopnost řídit auto za samozřejmost. To se ale může velmi brzy změnit. EU pracuje na novém nařízení, jehož cílem je omezit počet nebezpečných seniorů za volantem v rámci snah o zvýšení bezpečnosti na evropských silnicích. O této problematice jsme na začátku prázdnin informovali na Událostech247.

EU: Snížíme nehodovost

Na evropských silnicích se každý rok i nadále odehrává mnoho tragických nehod. Ani nejnovější systémy v autech tomu často nedokážou předejít. Více než dvacet tisíc z nich navíc skončí fatálně. Evropská unie si dala za cíl tohle číslo do roku 2030 snížit na polovinu. Do roku 2050 pak chce EU dosáhnout stavu, kdy se fatální nehody budou vyskytovat minimálně, respektive vůbec.

iZdroj fotografie: Mike-fiesta/ Creative Commons / CC-BY-SA
Zkoušky by se měly týkat lidí starších 70 let

Pro dosažení takového cíle bude ale zapotřebí přirozeně eliminovat všechny rizikové faktory, které nehody mohou způsobit. Novější auta budou i nadále pravděpodobně vybavena technologiemi schopnými vyhodnotit situaci na silnicích a případně zasáhnout řidičům do řízení.

Zkoušky přímo pro seniory

Jedním z prvních kroků k bezpečnějším silnicím bude pro EU odstranění řidičů, kteří již nejsou schopni bezpečné jízdy. To se bohužel týká hlavně seniorů. Unie podle některých zdrojů plánuje zavést pravidlo, podle kterého budou muset Evropané starší 70 let každých pět let podstoupit přezkoušení ze schopnosti řízení. Mezi hlavní znaky starších řidičů, kteří již nejsou schopni bezpečné jízdy se řadí třeba snížený postřeh nebo dezorientace.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Doposud není jasné, jak přesně budou zkoušky probíhat

Plánované pravidelné přezkoušení má zabránit vážným nehodám a zabezpečit, aby za volantem byli pouze řidiči, kteří jsou schopni bezpečné a plynulé jízdy. Opatření by mělo být podle posledních informací aplikováno na všechny seniory stejně, tedy bez jakékoliv výjimky. Zůstává otázkou, zda to v budoucnu může znamenat konec nejen českých seniorů za volantem. Ačkoliv doposud není jasné, jak by měly zkoušky probíhat, pro některé seniory se může zajisté jednat o poměrně náročnou záležitost.

Zdroj: AutoŽivě, Auto, FAZ, WDR

Co si o něčem podobném myslíte vy? O váš názor se s námi podělte dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články