Konec dlouhého odkládání, EU chce konečně zrušit změnu času. Kdy své hodinky přetočíme naposledy?

Už žádná změna času, už žádné posouvání hodinek. Evropská unie chce zrušit letní čas, přechod na něj může způsobovat zdravotní problémy.

i Zdroj fotografie: D Eaketts / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V lednu jsme na našem webu Události247 psali o tom, kdy nás tento rok čekají změny času. Stejně jako každý rok se i letos na konci března bude posouvat čas o hodinu dopředu a opět přejdeme na letní čas. Tento každoroční posun však opět vyvolává debaty mezi odborníky a institucemi, které usilují o jeho definitivní zrušení. Jedním z důvodů jsou i jeho negativní dopady na naše zdraví. Změny času mohou přispívat k problémům s duševním zdravím a zvyšovat riziko cukrovky a metabolických poruch. Právě proto se uvažuje nad tím, že změna času bude konečně zrušena.

Změna času skončí

V září roku 2018 navrhla Evropská komise zrušit jednou provždy změnu času, a to konkrétně v roce 2021. O jeho zrušení podle webu Sortira tenkrát hlasovalo 84 % Evropanů. Evropská komise však nechala na každém členském státě, zda zachová zimní nebo letní čas. Každý členský stát měl poté učinit své rozhodnutí do 1. dubna 2020. Poté ale přišel covid-19, energetická krize a válka na Ukrajině. Řešily se proto mnohem důležitější věci a řešení problému se střídáním času bylo nakonec odsunuto na druhou kolej.

Změna času 2025: Už se pomalu blíží, brzy budete spát o hodinu méně

iZdroj fotografie: Depositphotos
Změna času byla nastavena proto, aby se ušetřilo na elektřině

V roce 2021 bylo nakonec zrušení střídání času stanoveno na rok 2026. Už delší dobu se proto mluví o tom, že změna času, která proběhne v říjnu roku 2025, bude historicky tou poslední. Změna času se zavedla ve 20. století a tenkrát byla vlastně logickou volbou. V zimě museli lidé kvůli brzkému západu slunce začít svítit mnohem dříve, a tak se hledalo řešení, jak ušetřit na elektřině. Právě změna času měla tuto problematiku vyřešit a nakonec ji zavedla většina evropských zemí. Jenže dnes už je toto řešení nepotřebné a aby toho nebylo málo, má negativní vliv na zdraví člověka.

Negativní dopady

Redakce Událostí247 pečlivě vyhledala studie týkající se negativních dopadů střídání času na zdraví člověka. Jedna z nich, kterou jsme našli na webu National Library of Medicine, prozrazuje, že změna času ovlivňuje cirkadiánní rytmy a kardiovaskulární zdraví. Cirkadiánní rytmy mají vliv na regulaci našeho imunitního systému. Jakmile se tyto rytmy naruší, zvyšuje se riziko nejrůznějších onemocnění, jako například diabetu i některých typů rakoviny.

Změna času se bude konečně rušit. Víme, kdy se naposledy přetočí hodiny

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lékařské studie prozrazují, že změny času mají negativní vliv na zdraví člověka

Negativních dopadů je však mnohem více. Cirkadiánní rytmus totiž ovlivňuje i produkci hormonů, jako jsou například kortizol a melatonin. Narušení tohoto rytmu zmíněné hormony rozhodí, což následně způsobí problémy s usínáním, ale také i se vstáváním. Přes den se pak cítíme unavení a chybí nám energie.

Zrušení změny času by s sebou mohlo přinést pouze pozitiva a pokud se plány EU podaří, mělo by k němu dojít už v říjnu letošního roku. Jaký názor na to máte vy? Souhlasíte s ukončením pravidelných změn času? Dejte nám vědět svůj názor v diskuzi níže.

Jste pro zrušení střídání času?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články