Konec důchodců za volantem: Chystá se změna, která seniory nepotěší

Senioři patří do rizikové skupiny, která má jistý podíl na dopravní nehodovosti. To by se podle EU mělo změnit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Evropská unie pracuje na novém nařízení, které má omezit počet nebezpečných seniorů za volantem a zvýšit tak bezpečnost na evropských silnicích, jak jsme na Událostech247 v minulosti informovali. I přesto, že za posledních 11 let klesl počet obětí autonehod o 35,8 procenta a počet těžce zraněných o 43,9 procenta, stále se nedaří plnit vytyčené cíle.

Nutností jsou pravidelné prohlídky

Psali jsme, že jedním z kroků k bezpečnějšímu provozu je pro EU odstranění řidičů, kteří již nejsou schopni bezpečné jízdy. To se bohužel týká většinou právě seniorů. Unie plánuje zavést pravidlo, podle kterého budou muset Evropané starší 70 let každých pět let podstoupit přezkoušení ze schopnosti řízení. Mezi hlavní znaky starších řidičů, kteří již nejsou schopni bezpečné jízdy se řadí třeba snížený postřeh nebo dezorientace.

Konec českých seniorů za volantem? EU jim chce sebrat řidičáky. Tedy aspoň každému, kdo nesplní extrémně těžké zkoušky

Senioři proto musí absolvovat první lékařskou prohlídku ve věku 65 let, pak následují další v 68 letech a poté každé dva roky. Jak upozornil web AutoŽivě, lékař může na základě zdravotního stavu seniora určit různá omezení v oblasti řízení, včetně dojezdové vzdálenosti. Výjimky neexistují. V České republice se první taková prohlídka koná ve věku 65 let a následně každé dva roky. Evropská unie však chce tento systém ještě více zpřísnit.

Kdy začne přísné opatření platit zatím není jasné

Brusel zatím přesně specifikoval, jak by měla tato nová prohlídka vypadat, ale cílem je snížit počet dopravních nehod, zranění a úmrtí na silnicích, ke kterým dochází i kvůli účasti seniorů, píše dále web. Konkrétní podoba opatření bude záležet na jednotlivých členských státech. Pokud záměr projde, může se tak opravdu stát, že někteří senioři už za volant nebudou moci usednout a čeká je už jen doprava v MHD. Zatím však není jisté, od kdy má záměr platit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Starší řidiči musí pravidelně docházet na lékařské prohlídky

Je mi 78 let a na prohlídky chodím pravidelně, lékař mi vystaví potvrzení, že jsem v pořádku a mám zase na nějakou dobu klid. Kdybych ale cítil, že už to není ono, sám bych přestal jezdit,“ řekl Událostem247 pan Rudolf z Brna. Právě lékař však může v potvrzení o zdravotní způsobilosti vyznačit například různá omezení dojezdové vzdálenosti, připomíná web Novinky. Někteří lékaři termín prohlídky připomenou SMS či e-mailem, hlídat si je ale musí především sami řidiči. 

Co si o novém unijním plánu myslíte? Fandíte mu? Napište nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články