Konec placení hotovostí a kartou: Velký obchodní řetězec přišel s novým řešením

Ve vybraných českých supermarketech mohou zákazníci platit pomocí zcela nové metody.

i Zdroj fotografie: Wolfmann / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Ještě před pár desítkami let při placení neexistovala k fyzickým penězům alternativa. Od té doby se však vývoj technologií výrazně posunul a dnes je tak bezhotovostní platba kartou, mobilem či třeba chytrými hodinkami naprosto běžnou věcí. Dokonce až tak, že se objevily obavy z toho, aby hotovost zcela nezanikla, jak před časem informovaly Události247. Vývoj jde však i přesto nezadržitelně kupředu, díky čemuž se v poslední době objevuje další, zcela nový způsob virtuálního placení.

Zmizí platba kartou z obchodů?

Již od konce loňského roku v českých obchodech Kaufland zaplatíte pomocí chytrého platebního řešení Kaufland Pay, informuje web Měšec. Na rozdíl od konvenčních platebních metod, kde je pro přenos platebních informací mezi inteligentním zařízením a terminálem využívána technologie NFC, Kaufland Pay využívá pro realizaci platby QR kódy.

iZdroj fotografie: Manvydasz / Creative Commons / CC-BY-SA
Novinku zavedl v Česku již loni obchodní řetězec Kaufland

Zájemcům o tuto službu stačí, když si do svého telefonu stáhnou mobilní aplikaci Kaufland. V ní si vytvoří účet Kaufland Card a následně v sekci „Více“ přejdou k možnosti Kaufland Pay. Pak už jen vloží údaje o platební kartě, kterou budou používat a mohou začít nakupovat, píše web Mobilizujeme. Vynález má však jedno zásadní minus. Kaufland Pay je totiž možné využít pouze na samoobslužných pokladnách v obchodech Kaufland. Nikde jinde s aplikací nezaplatíte, takže pokud nejste skalními zákazníky Kauflandu, její zřízení se vám nejspíš příliš nevyplatí.  

Kaufland není jediným, komu se inovace líbí

S novým řešením plateb přišel také další velký obchodní řetězec, Lidl. Možnost, která by rovněž využívala platbu naskenováním QR kódu, se nazývá Lidl Pay, uvádí web Aktuálně. Podle serveru SvětAndroida si společnost jako první země pro testování novinky vybrala Španělsko a Německo. Kdy se však služba dostane i k českým zákazníkům, je otázka.

Většina Čechů preferuje hotovost před platbou kartou. Bojí se totiž, že nezaplatí

Mnozí se možná nyní obávají, zda se skutečně jednou dostaneme do bodu, kdy všemi dobře známá platba hotovostí či kartou bude minulostí. Zaručit, že k tomu nedojde nemůžeme, avšak pokud se tak stane, pravděpodobně to bude ještě chvíli trvat. Jak ostatně psaly Události247, velká část Čechů stále preferuje placení hotovostí.

Láká vás využívat službu Kaufland Pay, nebo raději zůstanete u platební karty či hotovosti? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články