Konec seniorů na silnicích? EU chystá změny, které se starším lidem rozhodně líbit nebudou

Řídit auto je dnes pro většinu lidí stejná samozřejmost, jako si třeba dojít na nákup. Někteří lidé by ale o tuto schopnost mohli v budoucnu přijít.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Evropská unie pracuje na novém nařízení, jehož cílem je omezit počet nebezpečných seniorů za volantem a zvýšit tak bezpečnost na evropských silnicích, jak jsme na Událostech247 v minulosti informovali. Navzdory tomu, že za posledních 11 let klesl počet obětí autonehod o 35,8 procenta a počet těžce zraněných o 43,9 procenta, stále se nedaří plnit vytyčené cíle. Jedním z nich je snížení počtu obětí oproti předchozímu období o polovinu. Upozornil na to Nejvyšší kontrolní úřad.

Plány Evropské unie se zatím nedaří plnit

Podle plánů neměl v roce 2020 překročit počet osob zemřelých v souvislosti s dopravními nehodami 333. Ve skutečnosti však na českých silnicích zemřelo 460 lidí, píše web Novinky. „Současným hlavním strategickým cílem je snížení počtu usmrcených osob v roce 2030 na polovinu oproti průměru let 2017 až 2019, tedy pod 269 osob ročně. Aktuální vývoj však k plnění tohoto cíle nepřispívá,“ konstatoval úřad.

iZdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA
EU chce dlouhodobě každý rok snižovat nehodovost na silnicích a dálnicích

Mezi ty, kteří mohou být na silnicích nebezpeční, jsou někteří senioři, kteří už nemusí být tak ostražití a nemusí dokázat rychle reagovat na vzniklou situaci. Příkladem je 75letý řidič osobního auta, který se v pátek večer řítil dálnicí D5 v protisměru na Prahu. Na exitu u Nové Hospody si nevšiml dopravních značek a na 129. kilometru dálnice se srazil s vozem 45leté řidičky, se kterou cestovalo dítě. Jak psal web iDnes, všichni nakonec skončili v nemocnici.

Největší problém je jízda v protisměru

V lednu se zase po dálnici D52 řítil v protisměru 89letý senior a ohrozil tak ostatní řidiče. Možnému neštěstí pomohl zabránit svědek, který okamžitě zavolal policii a dané auto doprovázel až do jejího příjezdu. Senior si přitom celou dobu myslel, že jede po vedlejší silnici, která lemuje dálnici, psal web iDnes. Auto v protisměru vyděsilo také řidiče v Ostravě. Řídil ho 75letý muž, který najel do špatného pruhu a řítil se po silnici směrem na Opavu, popisuje web Deník.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Na českých dálnicích se v nedávné době objevila i nová značka Stop-protisměr

Evropská unie se i z toho důvodu rozhodla, že zavede povinné zkoušky způsobilosti pro seniory nad 70 let s tím, že mezi jednotlivými zkouškami nesmí uplynout více než 5 let. Psal o tom web AutoŽivě. Přesnou aplikaci nařízení pak EU nechává na jednotlivých členských státech unie. „Já myslím, že je to v pořádku. Je mi 77 a chodím pravidelně na lékařské prohlídky, bez toho bych si za volant nesedl, nechci nikoho ohrozit,“ řekl Událostem247 pan Rudolf z Přílep u Prahy.

Jaký je váš názor na zmíněný plán Evropské unie? Sdělte nám ho v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články