Konec stravování v práci: O tomhle se mlčí, zasáhne nás to přitom všechny

Pracující Čechy možná čeká další změna, které se budou muset přizpůsobit. Vláda chystá novinku týkající se firemního stravování.

i Zdroj fotografie: Zacatecnik / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Způsob každodenního stravování v práci řeší asi každý. Zatímco někteří lidé si obědy chystají doma do krabiček a v zaměstnání si je pouze ohřejí, jiní si s oblibou zajdou na polední menu do restaurace. Jak nicméně nedávno psaly Události247, kvůli rostoucím cenám už spousta lidí od této možnosti upouští a raději se stravují například v levnějších jídelnách. Nyní čeká mnohé zaměstnance v oblasti stravování dost možná další novinka.

Vládní změna ovlivní spousty Čechů

Týká se oblasti firemního stravování. V nedávno projednávaném konsolidačním balíčku se nachází nové ustanovení, o kterém se zatím mlčí. Zasáhne přitom v podstatě všechny pracující Čechy. Novinka má totiž zrušit nutnou spoluúčast zaměstnanců na stravování. Zprvu to možná mnohým českým pracovníkům může znít lákavě, neboť nově už by se nemuseli spolupodílet na financování svých stravovacích benefitů. Důsledky však mohou být spíše negativní.

Všichni už mají předražených restaurací plné zuby. Ti, kteří jedí rádi mimo domov, našli levné řešení

Nejprve si připomeňme, jak systém funguje nyní. Pokud zaměstnavatel přispívá svým pracovníkům na stravu například formou stravenek, hradí 55 procent hodnoty, z čehož navíc neodvádí daně ani odvody a zaměstnanec doplácí zbývajících 45 procent z vlastní kapsy. Podle návrhu by ale tato spoluúčast měla zaniknout.

Důsledky tohoto kroku by byly otřesné. Jak totiž píše ve svém komentáři na webu Světhospodářství Josef Jaroš, zaměstnanecký příspěvek by se mohl zmenšit „na zhruba 66 Kč, což je právě 55 % z dnes typických 120 Kč. Za to si oběd nekoupíte ani v nejzapadlejší vísce v pohraničí“. To by následně mohlo pro řadu Čechů zapříčinit konec stravování v práci. Lidé by totiž dost možná přestali do malých restaurací a jídelen chodit a raději si začali nosit obědy z domu. Při odlivu zákazníků by pak ani provoz těchto podniků nedával ekonomicky smysl.

Změna zasáhne i státní rozpočet

Fakt, že řada lidí už se zřejmě nebude stravovat v kantýnách, kde často s oblibou během poledních přestávek jedí, není to jediné, co by v případě schválení vládní změna přinesla. Ve státním rozpočtu by totiž kvůli tomu mohla vzniknout až 15 miliard velká díra.

iZdroj fotografie: Dezidor/ Creative Commons / CC-BY-SA
Mnoho Čechů si o pracovní pauze s oblibou zajde na oběd do místních restaurací

Důvodem je zmíněné osvobození stravovacích benefitů od daní. To by se však namísto současných 55 procent týkalo celých 100 procent, což by ve výsledku zmíněný propad ve státních financích způsobilo. Jak ostatně píše web Deník „čím vyšší budou náklady firem na stravování, tím méně stát vybere na daních“. Zdá se tak, že ačkoli vláda mluví o nutnosti šetřit, svými kroky mnohdy dělá spíše opak.

Zdroj: Světhospodářství, Deník

Stravujete se v práci v jídelnách a restauracích, nebo si nosíte obědy z domu? Dejte nám vědět v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články