Všichni už mají předražených restaurací plné zuby. Ti, kteří jedí rádi mimo domov, našli levné řešení

Zajít si na oběd či večeři do restaurace se dnes stalo téměř luxusem. Jídlo v restauracích totiž v meziročním srovnání zdražilo zhruba o pětinu.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Průměrný oběd vyšel v prosinci 2022 strávníky v Česku na téměř 178 korun. O rok dříve za něj lidé zaplatili o 25 korun méně, tedy 152 korun, přitom ještě v prosinci 2020 jídlo stálo v průměru 141 korun, píší o tom Novinky. Se zdražováním se mění i zvyky hostů. Podle provozovatelů restaurací chodí většinou na menu a pití už si nedávají.

Ve škole se najíte za 80 korun

Češi jsou však vynalézaví a spočítali si, že mnohem levněji je vyjdou obědy ve školních jídelnách. Tam se mohou najíst i za 80 korun. Obědy pro veřejnost takto nabízí třeba základní škola Česká ves. „Cizí“ strávníci tam za oběd ze školní jídelny zaplatí 86 korun. V porovnání s menu v restauraci je to o polovinu méně. V Podbořanech nabízí obědy jídelna tamní střední odborné školy. Na jejich výrobě se navíc podílejí žáci školy, kteří si plní praxi. Jídlo tam i s polévkou stojí 75 korun, píše web Deník.

iZdroj fotografie: abcMedia
Některé restaurce si účtují dokonce i za příbor a talíř

V poslední době jsme zaznamenali nárůst asi o deset procent. Chodí k nám lidé z okolních kanceláří, ale i důchodci, kteří si teď často berou i více jídel na víkend. Mají možnost si je nechat vakuově zabalit a vyplatí se jim to. Chodí k nám takto asi sto lidí,“ uvedl pro Události247 ředitel základní školy v Brně Petr Punčochář. Hlavní jídlo včetně polévky a nápoje vyjde strávníky na 85 korun.

Nejlevněji je v Brně

Další brněnská škola, na ulici Úvoz, nabízí obědy ještě levněji. Strávníci z venku tam zaplatí dokonce jen 65 korun. „Já kousek odtud bydlím a pro obědy si tam chodím, je to bezkonkurenční cena a vyjde to levněji, než kdybych si vařila doma,“ řekla Událostem247 paní Jana Kočková, která už je v důchodu. Obědy ze školní jídelny si pochvaluje. Jak píše web CNN Prima News, hostinští, kteří vydají kolem padesáti obědů denně, nemohou konkurovat jídelně, která jich vydá stovky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Restaurace se zavírají napříč republikou. Provozovatelé nevyrovnali s narůstajícími fakturami za energie i suroviny, přitížil jim vysoký nájem, jinde jim odlákalo hosty výrazné zdražení piva či minutek

Napříč celým Českem se ale ceny obědů v restauracích výrazně liší. Zatímco například v Praze stál loni v prosinci oběd v průměru na 201 korun, tedy o 30 korun více než v roce 2021, lidé z Vysočiny a moravských měst – například z Jihlavy, Zlína a Olomouce – se naobědvají v průměru za zhruba 160 korun, píší Novinky. Zákazníci podle webu častěji volí levnější jídla, a pokud někdo přijde na oběd, více než jeden nápoj je spíše výjimkou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články