Konec vlastnictví aut a bytů: Tohle Čechy zajisté nepotěší, nový nápad je na stole

Je pro vás ideálem vlastní auto a bydlení? Připravte se, že dosažení tohoto cíle bude čím dál těžší.

i Zdroj fotografie: Takmocsekretovanej! / Creative Commons / CC BY
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

To, co bývalo před pár lety pro mnohé Čechy standardem se postupně stává stěží dosažitelným luxusem. Ano, řeč je o vlastnictví. Většina lidí tento problém řeší v souvislosti s nemovitostmi. Zdá se však, že pomalu ale jistě se dostáváme do fáze, kdy si čím dál více lidí nebude moci dovolit ani vlastní auto. Tyto predikce Čechy zajisté nepotěší. Faktem ale je, že jsou na stole a chtě nechtě si na ně nejspíš lidé budou muset zvykat.

Vlastnictví nebude pro každého

Mít vlastní bydlení je snem mnoha Čechů. Jak ostatně psal web Peníze, pro většinu je to jeden z hlavních životních cílů. Stává se však čím dál nedosažitelnějším. Pro obyvatele Česka je totiž pořízení vlastního bydlení v porovnání s obyvateli ostatních zemí Evropské unie finančně vůbec nejnáročnější. A snadno dostupné nejsou pro mnohé Čechy ani hypotéky, jak loni informovaly Události247.

Zdá se však, že mnozí už si zanedlouho nebudou moci dovolit ani své auto. Jak totiž v rozhovoru pro web E15 řekl generální ředitel skupiny Renault ČR: Část klientů se bude muset vzdát ambice vlastnit auto. Nebude si ho moci dovolit. Řešením může být operativní leasing nebo placení za auto jen v moment, kdy ho „konzumuji“, to vyhovuje hlavně mladším. Bude to úplně stejné jako s bytem – „ano, budu bydlet raději lépe a hned, byť v pronájmu. Vzdám se ambice vlastnit a peníze si užiji jinak“.

V souladu s ekologickými principy

Zatímco automobilky z tohoto vývoje nejspíš nebudou nadšené, jinde toto nastavení svým způsobem kvitují. Trend nedostupnosti vlastnictví aut v podstatě schvaluje například Světové ekonomické fórum. Jak píše web Echo24, podle organizace by lidé zejména ve městech měli omezit soukromá auta a namísto toho k dopravě využívat například sdílené vozy. Důvodem jsou environmentální aspekty a především přemíra věcí, které nemají dostatečné využití.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
Mít své vlastní auto dost možná v budoucnu nebude tak úplně samozřejmost

A podobný názor na věc mají i někteří britští politici. Server Novinky před pár lety psal o tom, že skupina tehdejších poslanců se nechala slyšet, že soukromé vlastnictví aut je „nekompatibilní s výraznou dekarbonizací”. Zdá se tak, že doby, kdy dosažitelným ideálem bylo vlastní auto a bydlení budou již brzy nenávratně pryč.

Co si o věci myslíte vy? Stanou se podle vás sdílená auta běžnou součástí života lidí? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články