Koupili jste si v Albertu tento oblíbený sýr? Potají nám o něm nechutně lhali. Teď ale vyplavala pravda na povrch

Asi jen málo z nás by napadlo, že když si v obchodě zakoupí balené zboží, třeba sýry či těstoviny, tak že ho muže výrobce ošidit.

i Zdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Představte si, že jdete do potravin a koupíte si tam třeba balenou mozzarellu, protože si doma chcete udělat zdravý salát, nebo třeba jen tak jako chuťovku. Tento oblíbený sýr není zrovna nejlevnější. V obchodním řetězci Albert ho však opět prodávali v menší gramáži, než výrobce deklaroval na obalu. O prvním případu jsme na Událostech247 informovali v létě.

Sýr s menší hmotností

Už před několika lety se v obchodech prodávala balená mozzarella, která byla skoro o dvacet gramů lehčí, než bylo uvedeno na obalu. Jak jsme na Událostech247 psali už dříve, v jednom případě to bylo dokonce o 43 gramů méně. Nedávno se podobný problém v prodejně Albert objevil znova.  Šlo o sýr, ne o nálev, ve kterém byl uložen. Kontrola prokázala, že sáček s mozzarellou s názvem ITALAT MOZZARELLA tradiční italský sýr byl opravdu lehčí.

Oblíbený sýr z Albertu je jedna velká lež: Ani zdaleka není to, za co se vydával. Máte ho doma?

Pokud se zákazník setká s rozdílem mezi skutečnou hmotností a váhou deklarovanou na obalu, měl by upozornit prodejce. „Pokud spotřebitel doma naváží jinou hmotnost výrobku, než výrobce na obalu uvádí, měl by se obrátit na příslušný regionální inspektorát SZPI,“ uvedl pro Události247 mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva. Na Událostech247 jsme informovali také o tom, že v obchodním řetězci Penny bylo ve dvoukilogramovém balení pomerančů ovoce jen o váze 1800 gramů.

Jde o princip, říká zákaznice

Inspektoři Státní potravinářské a zemědělské inspekce nedávno opět vyrazili do obchodního řetězce Albert, tentokrát v Liberci, a opět se zaměřili na váhu sýru mozzarella. Šlo o ten samý druh, který kontrolovali v létě. Tedy o ITALAT MOZZARELLA pařený nezrající sýr. Také v tomto případě se prokázalo, že hmotnost pevného podílu sýru byla nižší, než bylo uvedeno na obalu. Inspekce na to upozornila na svém webu Potraviny na pranýři.

iZdroj fotografie: SZPI
Už v létě inspekce odhalila, že uvedený výrobek váží méně, než výrobce uvádí na obalu

Konkrétně se jednalo o šarži L-1-963. Obchody však prodávají i další potraviny, které váží méně, než je uvedeno na obalu. Lehčí bylo například údajně dvoukilové balení pomerančů. V Penny Marketu v Chrudimi vážilo jen 1800 gramů. Podobné podvody se zjistily také u balení brambor či chřestu, jak jsme psali na Událostech247 už dříve. „Je smutné, když člověk nemůže věřit ani tomu, co je uvedeno na obalu. Jde sice o pár deka, ale také jde o princip,“ uvedla pro Události247 paní Amálie z Břeclavi.

Koupili jste si někdy domů zmíněný výrobek? Vaše zkušenosti nám můžete napsat dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články