Koupili jste si v Globusu tuhle věc? Hrozí vám velké nebezpečí, nikdo vám o tom přitom neřekne. Okamžitě to vyhoďte

V poslední době začíná platit, že pokud si v obchodě koupíte nějaké maso, měli byste se nejdřív přesvědčit, že není zdravotně závadné.

i Zdroj fotografie: ŠJů/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Není to poprvé, co se na trhu objevila uzenina, která může způsobit zdravotní problémy. Například obchodní řetězec Albert stáhl už dříve z tuzemského prodeje zásilku více než dvou tun španělské šunky, která obsahovala zvýšené množství bakterie listerie. Na Událostech247 jsme informovali také o tom, že se minulý rok prodávaly italské klobásy, které také mohly tyto nebezpečné bakterie obsahovat. 

Bezpečná už není ani ryba

To, že uzeniny nepatří zrovna do zdravé výživy, není žádným tajemstvím. Jedná se vlastně o výrobek, který je homogenizovaný a vyrobený z masa. Charakteristicky je konzervovaný uzením nebo technologickými náhražkami uzení, vysvětluje web Kondice. Problémem to je z pohledu výživy hlavně nadměrný obsah soli, vysoký obsah tuku a přítomnost nasycených mastných kyselin, které jsou obsaženy právě ve výrobcích živočišného původu.

iZdroj fotografie: SZPI
SZPI pravidelně kontroluje kvalitu výrobků v českých obchodech

Přesto však Češi uzeniny milují a nakupují je ve velkém. Nechybějí snad v žádné domácnosti, každý z nás má doma minimálně šunku nebo libové párky. Je však potřeba dávat pozor na to, co si při nákupu do svých košíků dáváte. Pokud si říkáte, že třeba oblíbený filet z ryby bude tou pravou zdravou potravinou, určitě nekonzumujte ten, který se ještě nedávno prodával v obchodním řetězci Globus.

Jak se nemoc projevuje

Konkrétně se jednalo o Filety ze pstruha uzené, značky Globus, na které upozornil web Potraviny na pranýři. Ve výrobku šarže L 23250G totiž byla prokázána přítomnost patogenní bakterie Listeria monocytogenes, která způsobuje onemocnění zvané listerióza. Výrobek měl datum spotřeby do 3. října 2023. Byl ihned zařazen do kategorie nebezpečné potraviny. Listerióza je vážné onemocnění způsobené požitím kontaminované potraviny.

iZdroj fotografie: SZPI
Fotografie zmíněné šarže nebezpečného výrobku

Postihuje těhotné ženy, novorozence a dospělé osoby s oslabeným imunitním systémem, popisuje web Potraviny na pranýři. Nemoc se projevuje horečkou, bolestí ve svalech, a někdy i příznaky onemocnění zažívacího traktu, jako žaludeční nevolnost, zvracení nebo průjem. „No to mi ani neříkejte, zrovna tyhle filety máme rádi a kupujeme je. Naštěstí se nám nic z toho, co popisujete, nestalo, tak jsme asi měli výrobek, který je v pořádku,“ řekla Událostem247 zákaznice Globusu v Brně paní Alena.

Koupili jste si někdy domů zmíněný výrobek? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články