Koupili jste si v obchodě jeden z těchto výrobků? Hrozí vám obrovské nebezpečí. Kdo o něm nebude vědět, ten na to tvrdě doplatí

V českých obchodech se v poslední době objevilo několik produktů, které jsou zdraví škodlivé. Ověřte si, jestli je náhodou nemáte doma i vy.

i Zdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Nejen potraviny bývají pro svou závadnost stahovány z prodejen obchodních řetězců. Události247 v minulosti psaly například o mnoha drogistických výrobcích, které se ukázaly být zdraví škodlivé. Čas od času se pak na trhu objeví také různé jiné předměty, které musí být z prodeje staženy. Zjistěte, o které produkty se jedná tentokrát. Dost možná máte totiž některý z nebezpečných výrobků doma i vy a ani o tom nevíte.

S touto hračkou by si děti hrát neměly

V prodejnách diskontního řetězce TEDi se objevily závadné softbalové míčky. Pokud si říkáte, že na měkkých balóncích nemůže být nic nebezpečného, pak jste na omylu. U těchto výrobků se totiž zjistil výskyt nadměrné hladiny primárních aromatických aminů, speciálně 2,4-diaminotoluenu. „Tyto látky mohou být zdraví nebezpečné, proto se další používání softbalových míčků nedoporučuje,“ uvedl na svém webu řetězec TEDi.

iZdroj fotografie: High Contrast/ Creative Commons / CC-BY-SA
V prodejnách TEDi se objevily závadné softbalové míčky

A jak závadné míčky poznáte? První poznávací znamení může být datum, kdy jste si je koupili. V prodeji totiž byly od 13. března 2023 do 5. února 2024. Kromě toho se pak dá škodlivá várka výrobků poznat také podle svého čísla, které je 59986001281000000255 a 75046001281000000255, dodává web Kupi.

Nekoupili jste si některý ze závadných výrobků i vy?

Nebezpečné chemikálie se objevily i u výrobků prodávaných v řetězci Action. Konkrétně se jedná o sadu plastového kuchyňského náčiní s granitovým efektem. „Bylo zjištěno, že produkt obsahuje nadměrné množství primárního aromatického aminu, který by mohl představovat riziko pro lidské zdraví,“ vysvětluje řetězec důvod stažení z prodeje. Produkt si lidé mohli zakoupit od června 2023 do ledna 2024 a poznat ho lze podle šarže Q 116784.

Tyhle výrobky z obchodu má doma každý Čech: Teď se o nich zjistila krutá pravda. Okamžitě vyhodit, jinak vám hrozí ošklivé věci

Pokud jste si tedy některý z výrobků koupili i vy, raději ho okamžitě přestaňte používat a vraťte ho na prodejnu. Jak totiž upozorňuje web dTest, primární aromatické aminy jsou karcinogenní a nadměrné vystavování se jim může být velmi nebezpečné. Kdo pak o tomto nebezpečí nebude vědět, ten na to může tvrdě doplatit.

Máte doma některý ze závadných výrobků? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články