Krachla známá banka: Češi se teď musí přihlásit o peníze, které v ní měli uložené. Jinak nedostanou ani korunu

Od krachu banky Sberbank v Česku uplynuly již více než 2 roky. Klienti se báli, že už se ke svým penězům nedostanou.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

O tom, že Sberbank po více než 2 letech od svého krachu začala konečně vyplácet peníze svým bývalým klientům, psaly Události247 již dříve. Rozhodně přitom nejde o malé sumy peněz. V souhrnu mají bývalí čeští klienti Sberbank nyní stále uloženy miliardy korun, které by si mezi sebe měli rozdělit, jak Události247 upozornily nedávno.

Lhůta byla prodloužena už naposledy

Původní lhůta pro vyplácení peněz byla do 15. dubna. Soud ale již podruhé vyhověl žádosti insolvenční správkyně a lhůtu prodloužil až do 14. června, což je prý už ale definitivně poslední termín, jak upozornil web TN. Své peníze si přitom stále ještě nevyzvedlo asi 45 procent věřitelů Sberbank CZ, jak banka informuje na svém webu. „Pamatuji se, když se to stalo, měl jsem v této bance docela velkou sumu. Než to zablokovali, stihnul jsem peníze naštěstí převést jinam,“ popsal Událostem247 pan Milan z Rosic.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zmínění klienti by se měli co nejdříve přihlásit o výplatu peněz

Dle vyjádření Sberbank byli klienti osloveni a vyzváni k tomu, aby si své peníze vyzvedli. Banka klientům doporučuje, aby si zkontrolovali v insolvenčním rejstříku, zda nejsou mezi zjištěnými věřiteli Sberbank. Ti totiž mají nárok na výplatu v rámci částečného rozvrhu.

Jak můžete o vrácení peněz požádat?

Vyplácení má na starost Komerční banka. Zbývá jí vyplatit ještě 5 299 osob v celkové výši 1,8 miliardy korun, píše TN. Za Komerční banku bylo zatím vyplaceno 9 735 osob v celkové výši 24,6 miliard korun. Věřitelé by měli dostat celkem 57 miliard korun. Ten, kdo si o peníze včas nepožádá, bude muset počkat až na závěrečný rozvrh. K tomu  ovšem může dojít až za několik let. Nevybrané peníze zůstanou do té doby v majetkové podstatě Sberbank CZ.

Známá banka začala Čechům vyplácet peníze: Klienti si mezi sebe rozdělí 3 miliardy korun. Máte na ně nárok i vy?

Získat peníze zpět je přitom snadné. Výplatu provádí Komerční banka pouze bezhotovostně. Žádost je možné podat elektronicky v případě, že má věřitel v součtu pohledávky do maximální výše 100 tisíc korun. Slouží k tomu webové rozhraní, kde proběhne identifikace věřitele prostřednictvím Bankovní identity nebo KB Klíče. Pokud pohledávky věřitele v součtu převyšují 100 tisíc korun, tak musí navštívit pobočku Komerční banky, kde bude ověřena jeho totožnost, dodává web.

Měli jste účet u Sberbank? Napište nám to v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články