Leninovy brikety jsou starý komunistický fígl, který dokáže ušetřit domácnostem tisíce korun. Má to ale háček.
Nejenom v zimě můžeme vypozorovat, že řada Čechů se kvůli rostoucím cenám energií stále víc obrací k alternativním způsobům vytápění. Někteří už teď přemýšlí, jak se předzásobit na zimu, aby měli za pár měsíců o starost méně. V poslední době jsou proto stále oblíbenějším způsobem takzvané Leninovy brikety.
Výroba Leninových briket
Leninovy brikety jsou starým komunistickým fígl, díky kterému mohou domácnosti topit zcela zadarmo. Má to ale háček. Jsou extrémně neekologické. Jedná se totiž o topivo vyrobené nejčastěji z pilin, vyjetého oleje z motoru od auta a uhelného prachu. Celá směs se navíc dává do igelitových sáčků, které se následně svázaly a směs nechávali lidé zvtrdnout. Výsledkem bylo podomácku vyrobené topivo za hubičku.
To dokázalo domácnostem ušetřit klidně i desítky tisíc korun ročně. Rozhodně vás nenabádáme k tomu, abyste něco podobného vyráběli doma. Ovšem pokud jsou domácnosti v existenční krizi, jako tomu bylo především v zimě 2022, mohou podobný fígl uvítat. Koneckonců většinu zmíněných věcí na výrobu Leninových briket mají lidé buď doma, nebo na chatě.
Cena na úkor kvality ovzduší
Jak jsme už ale napsali, z hlediska ekologie nejde už o tak přívětivý vynález. Z komína se často po zatopení line černý zapáchající dým. Někteří lidé navíc místo igelitových sáčků používají PET láhve. Tato podomácku vyrobená směs má v tuzemsku ještě jeden název, a to ostravské torpédo, jak se mu také přezdívá na severní Moravě. O Leninových briketách jsme na Událostech247 psali už loni na podzim.
Ačkoliv se situace na trhu s energiemi stabilizovala, lidé stále neví co od budoucnosti čekat. Je klidně možné, že se loňský scénář s předraženými energiemi zopakuje a lidem nezbyde jiná možnost, než Leninovy brikety využít. Koneckonců, topit si téměř zadarmo může pro velkou skupinu Čechů znít jako lákavá nabídka.