Lidem, kteří doma využívají elektřinu hrozí tučná pokuta. Raději si zkontrolujte, jestli se to netýká i vás. Platí se obří částky

Solární panely vám nemusí pokaždé ušetřit peníze, Někdy se naopak může jejich používání pořádně prodražit.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Solární panely si na své domy v poslední době pořizuje čím dál více Čechů. Zejména pak po nedávné energetické krizi, která s cenami elektřiny pořádně zamávala. Předloni ostatně toto řešení jako cestu k úsporám doporučoval Čechům i ministr práce Marian Jurečka, jak psaly Události247.

Panely mají být povinné

Využívání fotovoltaiky má řadu výhod. Lidé se díky tomu mohou stát alespoň částečně energeticky soběstační a nezávislí na externích dodavatelích. Z dlouhodobého hlediska pak mohou také ušetřit, protože díky solárním panelům získávají elektřinu zdarma. Má to však i své stinné stránky. I když je instalace čím dál dostupnější, i přesto solární panely nejsou levná záležitost. Jak psal již dříve web TN, celková suma se pohybuje okolo půl milionu korun.

Kdo bydlí ve vybraných částech ČR, má nárok na elektřinu téměř zadarmo. Zjistěte, zda máte nárok i vy

iZdroj fotografie: Asurnipal/ Creative Commons / CC-BY-SA
Elektřinu využívá v Česku téměř každá domácnost

Už brzy by však panely měly být povinné. Jak totiž informoval web TN, Evropský parlament nedávno přijal rozhodnutí, podle kterého budou muset být součástí prakticky všech staveb. Konkrétně od roku 2025 bude povinná instalace solárních panelů na všech nových komerčních a veřejných budovách. Od roku 2029 se pak toto nařízení rozšíří i na nově postavené rodinné domy. Do roku 2050 by je podle ideálních předpokladů měly mít všechny budovy v EU.

Jak mohou přebytky energie vzniknout?

Ohledně solárních panelů je však ještě jeden problém. Mnohým lidem totiž hrozí, že když převedou přebytečnou vyrobenou elektřinu do sítě, musí za to zaplatit poplatek. Když vaše domácí fotovoltaická elektrárna vyprodukuje více energie, než kolik spotřebujete, nadbytečná elektřina putuje do veřejné distribuční sítě. Tyto takzvané přetoky lze do sítě posílat zdarma. Ovšem jen do určité výše a pouze za svolení provozovatele sítě.

Lidl začal ve svých obchodech nabízet fotovoltaiku za pár korun. Za ty peníze dokáže hotové zázraky

iZdroj fotografie: ŠJů/ Creative Commons / CC-BY-SA
Pozor na přetoky elektřiny

Říkáte si, kolik lidé za elektřinu navíc zaplatí? Je to 1713 korun za každý překročený kilowatt. V závislosti na typu napětí se všakliší limit, od kterého poplatek nastává. Pokud jsou panely napojeny na nízké napětí, nastává pokuta už při překročení 115 W. V případě, že jsou vaše panely v třífázové soustavě, můžete překročit téměř trojnásobné množství, konkrétně 300 W. Přebytky energie vznikají zejména během velmi slunečních dní, kdy se dá podle webu Hospodářské noviny dosáhnout cca 5-18 kWh za den.

Věděli jste, že to je problém?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články