Lidem, kteří mají na domě komín, hrozí za nesplnění svých povinností pokuta až 100 000 Kč

I když má topení tuhými palivy celou řadu výhod, existuje také několik rizik, která s tímto způsobem vytápění souvisí.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

O tom, že od letošního září budou zakázány kotle 1. a 2. emisní třídy, psaly Události247 již dříve. Češi, kteří je k vytápění používají, si tak budou muset opatřit novější modely, jinak mohou očekávat sankci až 50 tisíc korun. To ale bohužel není jediný případ, kdy lidem v souvislosti s vytápěním hrozí pokuta. Každý, kdo má na domě komín a používá ho k vytápění, by si měl dát pozor, zda neporušuje nařízení týkající se kouře vycházejícího z komína.

Co může být příčinou požáru

Víte od nás, že hlavním důvodem zákazu již zmíněných kotlů nižších emisních tříd je fakt, že produkují příliš škodlivých emisí a znečišťují tak ovzduší. Stejný argument je pak i důvodem dalšího nařízení, za jehož porušení hrozí pokuta. Týká se tmavého kouře, který vychází z komínu. Od roku 2017 v Česku platí zákon, která umožňuje obcím a městům trestat obyvatele za to, že spalují různé odpady a znečišťují tak místní ovzduší.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Majitelé domů by měli dbát na pravidelnou revizi komínu

Nevyčištěné komíny jsou navíc častým důvodem požárů a velkých škod na obydlí či dokonce úmrtí lidí. Důvodem je skutečnost, že se v nich ke konci topné sezóny často nachází mnoho sazí. Ty se mohou během vytápění domácnosti vznítit. Dále pak mohou být na vině i faktory, jako je nevhodná konstrukce komínu, zazděný trám v komíně nebo špatné spáry. Zákon proto nakazuje lidem, kteří komín mají, aby každý rok prováděli jeho revizi, upozornil web adbz.

Vše zaplatí majitel komína

Kominík musí o této proběhlé činnosti vystavit potvrzující zprávu. Ta bude sloužit jak při hasičské státní kontrole, tak v případě vzniklého požáru. Dále pak bude sloužit při hlášení této události na pojišťovně, píše web Finance.O této povinnosti vím a samozřejmě ji dodržuji. Nestojí to za ty potíže. Jen je tedy potřeba si kominíka objednat dost dopředu. Protože v tomto období mívají dost napilno,“ popisuje pan Jiří z Dolních Měcholup pro Události247.

Kdo si doma brzy nevymění kotel, ten úřadům zaplatí 50 000 Kč. Už se to na nás valí

V případě, že by přece jen došlo k požáru a komín nebyl zkontrolován kominíkem, naprosto vše by šlo za tím, kdo ho způsobil. Ani pojišťovna vám podle serveru Novinky neposkytne žádnou finanční náhradu, a to i přesto, že jste měli vše dostatečně pokryté. Co se pak týče právnických osob nebo OSVČ, ti mohou za nezajištění povinného čištění a neprovedení pravidelné kontroly dostat pokutu až do výše 100 tisíc korun.

Necháváte si pravidelně kontrolovat komín na svém domě? Napište nám v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články